habersoL: ‘Kayıp’ görüntüler için şüpheli açıklama ‘Şalteri kapatmıştık’

Ali İsmail Korkmaz’ın polis ve eli sopalı gruplar tarafından dövüldüğü kamera görüntülerinde kaydın silindiği anlar için otel sahibinden şüpheli bir açıklama geldi: “Göstericiler otele doğru geliyordu, şalteri indirip kapıyı kitledim.” Bilirkişi ise dosyaların bozulduğunu söylemişti.

aliismailkorkmaz

Eskişehir’de polis müdahalesinden kaçarken eli sopalı grupların kuşattığı ve polislerle birlikte bayıltana kadar dövdüğü Ali İsmail Korkmaz, önceki gün yaşamını yitirdi. Ali İsmail Korkmaz’ın kimler tarafından dövüldüğüyle ilgili tartışmalar sürerken, Valilik ve devlet kurumlarından polisi aklayıcı açıklamalar gelmişti. Ali İsmail’in öldürülmesinde önemli detaylardan birisi olan kamera kayıtlarında ise akıllarda soru işareti yaratan bazı eksikler olduğu görülmüştü. Kamera kayıtlarındaki ‘kayıp’ dakikalara yönelik bir açıklama bugün kayıtları yapan otelin sahiniden geldi.

DHA’nın haberine göre Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’taki Beşik Otel’in sahibi 52 yaşındaki Erdoğan Gözseçen, otelin güvenlik kamerası görüntülerini polise teslim ettiklerini, bu görüntülerde Ali İsmail Korkmaz ile ilgili herhangi bir görüntünün olmadığını, Korkmaz’ın arka sokaklardan birinde saldırıya uğramış olabileceğini iddia etti. Gözseçen, şöyle dedi:

‘Göstericiler koşunca şalteri kapattım’
“Otelimiz 24 saat açıktır. Kamuoyunda Gezi Parkı olarak bilinen Eskişehir’deki eylemler bizim otelin bulunduğu sokağa paralel olan Yunus Emre Caddesi’nde idi. Bu eylemler sırasında görevli polislerin sıkıştırdığı eylemciler bizim otelin güvenlik kamerasından da görünmektedir. Olay gecesi polis memurları göstericilere müdahale ettikleri sırada göstericiler büyük bir grup halinde bizim otele doğru koşmaya başlayınca ben de otelimde kalan kişilerin can güvenliklerini sağlamak amacıyla tabelaların ışıklarını söndürmek amacıyla acilen binanın elektrik tesisatının bağlı olduğu ana şalterini indirdim. Otelin kapısını arkadan kilitledim. Yaklaşık 15-25 dakika sonra şalteri kaldırdım. Bu nedenle kamera o dakikalar arasında kayıt etmemiştir. Ben polislere verdiğim görüntünün tamamını cumhuriyet savcılığında da izledim. Hiçbir görüntü silinmemişti. Sadece benim elektrikleri kapattığım süreyi zaten güvenlik kameramız kaydetmemişti.”

Bilirkişiyle çelişen açıklamalar
Otel sahibi Gözseçen’in açıklamaları, bilirkişinin ifadeleriyle çelişiyor. Baba Şahap Korkmaz’ın anlatımına göre, Ali’ye yapılan saldırı sırasında bir otelin kamerası kayıttaydı. Emniyet bu kamera kayıtlarını aldı ancak, dosya savcılığa ulaştığında görüntüler “bozulmuştu”.

Hard diskleri inceleyen bilirkişi raporunda, dosyalara geri dönülemez biçimde zarar verildiğini, görüntülerin savcıya ulaşmadan önce iki gün boyunca Emniyet’te bekletildiği bilgilerine yer verilmişti. Vatan’ın haberine göre bilirkişi raporunda, bahsi geçen Beşik Otel kameralarının 00.00’da başladığı, 00.16’da bittiği, sonraki kaydın ise 00.17’de başladığı ve arada 18-20 dakikalık bir görüntünün bulunmadığının görüldüğü belirtildi. Bu görüntülerin “diskteki dosyaların zarar görmüş olması nedeniyle” açılamadığına dikkat çekilerek, “disk üzerindeki elektronik kart şaseye bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmektedir. Bu da elektronik kartın herhangi bir sebeple (tamir ya da başka bir sebep olabilir) sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir” denildi. Dosyaların zarar görmüş olmasının açıklanması, polisin görüntülere el koyduktan sonra bozmuş olma ihtimalini artırırken, otel sahibinin açıklamaları sorumluluğu polisin üzerinden alınmaya çalışılması olarak okunabilir.

12 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr