Bianet: Polis şiddetine karşı gazeteci dayanışması

Gezi direnişi süresince basın mensuplarının uğradığı polis şiddeti ve baskıyı protesto etmek isteyen gazetecilerin Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e yürümesi polis tarafından engellendi.

gazetecidayanismasi1

Gazeteciler, Gezi direnişi süresince karşılaştıkları polis şiddetini protesto etmek amacıyla saat 18.30’dan itibaren Galatasaray Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Saat 19.00’da Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmek isteyen gazeteciler ve gazetecilere destek verenler Galatasaray Lisesi önünde konuşlandırılan iki TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisi tarafından engellendi.

Polisle gazeteciler arasında yaşanan tartışmanın ardından polisin gösteri ve yürüyüş hakkını engellemesini protesto eden gazeteciler polis barikatı önünde oturma eylemi başlattı.

gazetecidayanismasi2

“Özgür basın haktır”, “AKP elini medyadan çek”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganları atılırken gazeteci Gülşah Karadağ polis barikatı önünde basın açıklaması yaptı.

Karadağ, Gezi direnişi süresince gazetecilere baskı ve şiddet uygulandığını belirtti. Savaş koşullarında dahi gazetecilerin böylesine bir muameleyle karşı karşıya kalmadığını ifade eden Karadağ, halkın haber alma hakkının engellendiğini söyledi ve gazeteciler üzerindeki baskının kalkmasını talep etti. (EKN)

Ekin Karaca
12 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org