Bianet: Eskişehir Valisi ‘Arkadaşlarına zarar verip polisi suçluyorlar’

Eskişehir Valisi Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesini “münferit” olarak tanımladı. “Bunu yapan Türk polisi değil” derken “kendi arkadaşlarına zarar verip ‘polis yaptı’ diyen gruplar olduğunu” iddia etti.

azim-tuna

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili “münferit olmuş bir hadise” dedi.

CNN Türk’te Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Vali “Bunu yapan kesinlikle Türk polisi değil” derken “bazı grupların kendi arkadaşlarına zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalıştığını” iddia etti. Kamera kayıtlarının incelendiğini söyleyen Vali, faillere yönelik tespit yapılamadığını belirtti.

Valinin açıklamaları şu şekilde:

“Bunu yapan kesinlikle Türk polisi değil. Olaya birtakım kişiler karıştı. Kendisi hastaneye gidiyor geliyor. Birkaç hastane… Sonradan birtakım şeyler gelişiyor.”

“Aşağı yukarı 40 civarında kamera görüntüsü topladı arkadaşlar ve savcılığa götürdüler. Şuan bir adli aşamadayız. Süreç devam ediyor. Yani o kişilerin kim olduğuna yönelik tespit yapılamadı hâlâ.”

“Gezi Parkı eylemleriyle ilişkili o günlerde bütün Türkiye’de olduğu gibi burada da hadiseler yaşadık. Bir takım gruplar işi provoke etmeye çalıştılar hatta aldığımız duyumlara göre kendi arkadaşlarına zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışan gruplar oldu. Bu tür durumlar varken farklı bir görüntü yaratmaya gerek yok.

“Bu münferit olmuş bir hadise. O anda Eskişehir’in başka sokaklarında, caddelerinde bu tarz şeye maruz kalan insanlar yok. Sivil şahıslar tarafından böyle bir eylem yapılmış. Bu gencimize maalesef ona denk gelmiş. Daha sonra hastane süreçleri, ailenin şikayetleri var. gereği yapılıyor zaten.” (BK)

11 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org