Evrensel: Türkiye ayakta; dakika dakika gelişmeler

2 haftadır süren Gezi Parkı direnişi bugüne binlerce polisin saldırısıyla uyandı.

taksimsaldiri

Polis, İstanbul Valisi’nin “İmajımızı bozuyor” dediği flama ve bayrakları Taksim Meydanı’ndan kaldırma bahanesiyle alana girdi.

Çatışmalar sırasında SDP İstanbul İl Örgütü Binası’na polis baskını gerçekleşti ve 70 kişi gözaltına alındı.

Plastik mermili, gaz bombalı, tazyikli sulu saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı. Çağlayan Adliyesi’nde Gezi Parkı direnişine destek veren avukatlar darp edildi. Toplamda 49 avukat gözaltına alındı. Avukatlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Erdoğan’ın “Gezi Parkı işgal alanı değildir” şeklindeki sinyali sonrası polis, saat 19.00′dan itibaren Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Meydanı’nda toplanan on binlerce kişiye gazla müdahale etti. Polis saldırıları halen sürüyor.

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

23.55 CHP MYK olağanüstü olarak gece saat 01.00’da parti genel merkezinde toplanacak.

23.48 Aydın Erol: SES Aksaray Şube olarak kendi olanaklarımızla Tarlabaşı Bulvarı’nın hemen kenarında revir oluşturduk. Onlarca yaralı var. Birçoğu plastik mermi ve atılan gaz bombalarının kapsüllerinin isabet etmesiyle yaralanmı. Hayati tehlikesi olan, kritik durumdaki hastaları hastanelere yönlendirdik. Çatışmalar halen sürüyor.

23.45: Polis Cihangir’e de gaz bombası attı. Kitle Firuzağa’ya kadar çekildi.

23.20 Onca gaz bombalı saldırıya rağmen Gezi Parkı’ndaki dayanışma üst seviyede devam ediyor. Gezi Parkı’ndan Divan Otel’in yanında oluşturulan revire kadar dizilen ve karşılıklı 2 sıra oluşturan çok sayıda kişi ilk yardım malzemelerinin elden ele taşınmasına yardımcı oluyor. Arada oluşan koridordan da yaralıların hızlı bir şekilde taşınması sağlanıyor.

23.15 Uluslararası Af Örgütü: Başbakan Erdoğan şiddet olaylarından sorumlu
Taksim’de gün boyu devam eden müdahalelere ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, İstanbul Valisi’nin yaptığı açıklamaların çelişkili olduğuna dikkat çekerek, “Başbakan Erdoğan, sözlerinin ardından gerçekleşen şiddet olaylarından sorumlu” diye belirtti.

23.12 Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube saldırıları protesto etmek için yarın bir günlük iş bırakacağını duyurdu.
“AKP günlerdir halkın hakları ve özgürlüğü için verdiği demokratik direnişe açık bir faşizmle yanıt veriyor. Biz emekçiler de ona üretimden gelen gücümüzle ve bütün demokratik direniş yollarıyla yanıt vermeye devam edeceğiz. Yarın İstanbul’daki üniversite emekçileri olarak 12 Haziran 2013 (yarın)bir günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz, Faşizm sürdükçe direnişimiz de sürecek.”

22:47 Rıza Çiçek: Gazi Mahallesi halkı TEM otoyolunu çift yönlü trafiğe kapatmış durumda. Hükümet karşıtı sloganlarla yürüyüşlerini sürdürüyorlar.

22:36 Sermet Yeşil: Gezi Parkı’nın üst tarafından siyah bir duman yükseliyor. Gezi Parkı şu an boşaltılıyor. Taksim’in ışıkları karartılmış durumda.

22:34 Divan Oteli’nin alt katı revire dönüştürüldü.

22.20 CNN International muhabiri polis tarafından tekmelendi.

cnn-ekran

21.41: Polisin Gezi Parkı’na girdiği öğrenildi. Gaz bombalı saldırıda polisin bazı Gezi Parkı direnişçilerini gözaltına aldığı görüldü.

21.24: İstanbul Adliyesi’nde polis müdahalesi sonrası gözaltına alınan 49 avukat serbest bırakıldı.

20.57: Saldırılar sürüyor.

taksim-gaz

20.14: Polis on binlerin bulunduğu meydana önce sis bombaları ardından gaz bombalarıyla saldırdı. Gezi Parkı’na da çok sayıda gaz bombası atıldı.

Taksim Gezi Parký olaylarý

19.56 Halkın Taksim Meydanı’na gelişi devam ediyor. Bu gece Park’ta ve Meydan’da nöbet tutulacağı öğrenildi.

taksim-meydan

19.36: Metin Akarsu: Polis tamamen AKM önüne çekildi. Taksim Meydanı hınca hınç dolu ve kalabalık her geçen dakika artıyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

19.34 Eylem Lodos: Taksim’deki saldırıları kınamak için ESPARK’tan Adalar Migros’a yürüyüş yapıldı. Toplumcu Avukatlar da mitinge katılarak bugün Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara yönelik gözaltıları kınadı. Avukatlar, “Avukatları size yedirmeyeceğiz” dedi.

19.28 AKM önünde halk ve polisin karşılıklı bekleyişi sürüyor.

akmhalkpolis

19.26: Eren Saran: Denizli’de 10 gündür etkinlikler sürüyor. Bu sabah belediye önünde kitap okuyan gençlere bugün polis müdahale etti ve kurulan kütüphaneyi kaldırdı.

19.23: Emine Uyar: İzmir’de 19.00′da toplanan emek ve demokrasi güçleri Gündoğdu Meydanı’na doğru “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

19.15: Hasret Gültekin Kozan: Kocaeli’de sabah Taksim’deki saldırı sonrası vatandaşlar saat 19.00′dan itibaren Cumhuriyet Parkı’nda toplanmaya başladı. ‘Hükümet istifa’ sloganları atılıyor.

19.13: Devrim Acaroğlu: Bu da direnişçilerin TOMA’sı

direniştoma

19.10: Fevzi Argun: Kızılay’da 10-15 dakikadır gergin bekleyiş sürüyor. Yoğun bir polis ablukası var. Ara sokaklardan slogan sesleri geliyor.

19.00 İrfan Bozan: Polisin AKM önüne çekilmesiyle Cumhuriyet Anıtı’na yeniden flama ve bayraklar asıldı.

18.59: Murat İnceoğlu: Gumussuyu’nda polis hareketlendi, hemen arkasında kim olduğu belirsiz bir sürü sivil var

18.57: Devrimci Müslümanlar: Şu an itibariyle polis meydanı tamamen terk etti, Taksim direniyor.

18.45 Ahmet Saymadi: Harbiye kolundan ve meydandan çekildi polis. Harbiye’den 20 bin kişi yürüyormuş. İstiklal Caddesi’nden de büyük bir kitle yürüyor.

18.40: Taksim Meydanı’nda bir araç yanıyor. Halkın yanan aracın söndürülmesi için itfaiyeyi çağırdı ancak itfaiyenin “Biz bir şey yapamayız. Söndürürse polis söndürür” dediği öğrenildi.

18.18 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: Atatürk Kültür Merkezinde bekleyişimiz, sadece gece flama ve pankartların yeniden asılmaması içindir.Özellikle bilgilenmenizi istiyorum.

17.22 Gezi Parkı’na son atılan gaz bombalarının revire ve Park içindeki kafeye isabet ettiği, kafenin çatısının yandığı öğrenildi.

gezi-gaz

17.20: Gezi Parkı’nda bulunanlar Park’ın içine de atılan gaz bombalarını etkisiz kılmak için bölgeye çok sayıda içi su dolu kova yerleştirdi. Park’a gaz bombası atıldığında, gaz bombasının hemen kovalara atıldığı ve kovanın üzerinin kapatıldığı görülüyor. Ayrıca sık sık Park’ın içinde gönüllü sağlık ekipleri geziyor.

gezi-gaz-saldiri

17.15: Burak Karakurt: Gezi Parkına ön taraftan da arka taraftan da gaz bombası atıldı.

16.20 CHP Genel Başkan yardımcıları Gürsel Tekin ile Sezgin Tanrıkulu’nun da aralarında bulunduğu 20 CHP’li milletvekilinin, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan müdahale ve Çağlayan Adliyesi’nde avukatların gözaltına alınması üzerine İstanbul’a hareket ettiği öğrenildi. CHP’li milletvekillerinin geceyi Gezi Parkı’nda geçireceği belirtildi.

14.18 Çağlayan Adliyesi’nin salonlarından yüzlerce avukatın alkış ve ıslık sesleri yükseliyor.

14.15 Avukat Yıldız İmrek Koluaçık: Başsavcının talimatıyla balkonlardan, koridorlardan bakan, alkışla destek veren herkesi tehdit eden bir anons yaptırdı. Polis aracına doldurulan avukatların yanına gidenler dahi keyfi bir şekilde gözaltına alındı.

14.10 Çağlayan Adliyesi’nde 46 avukat darp edilerek gözaltına alındı.

avukat-gözaltı

14.08 İhsan Eliaçık: Gezi parkına girip mescidi yıktılar.

14.03 Polis “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Polis dışarı” sloganlarının ardından geri çekilmeye zorlandı.

14:01 HAYAT TV canlı yayınına bağlanan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan: Partimiz üzerinden bir saldırı ve dezenformasyon çabası var. İl binamız darmadağın edildi, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bazı arkadaşların adı öne çıkarılarak dezenformasyon çabası güçlendirilmeye çalışılıyor. AKP kendi sorumluluğunu üzerinden atmak istiyor. Tüm demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz. Bu bir sürek avıdır ve devamı gelecektir.

13.58: Gezi Parkı’nda “polis dışarı” sloganları atılıyor.

13:51 İrfan Bozan: Polis gezi parkı girişinde durdu. İlerlemiyor

gezi-girisi-polis

11 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: evrensel.net