Bianet: MOBESE’nin ağaç çekmesi rutin uygulama mı?

Sarısülük’ün öldürülmesiyle ilgili soruşturma dosyasındaki MOBESE kayıtlarına dikkat çeken CHP’li Oran soru önergesinde “İnsan vurulurken MOBESE’nin açısının değiştirilerek ağaç çekmesi rutin uygulama mı” diye sordu.

ethemsarısuluk

Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturmada dosyaya konan MOBESE kayıtlarında polisin ateş ettiği sırada, kameranın önce yukarı çevrilmesi sonra da uzaktaki bir ağacı çekmesiyle ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran soru önergesi verdi.

Sarısülük’ün vurulmasıyla ilgili MOBESE göreüntülerine bilinçli olarak müdahale edildiği iddialarını Meclis gündemine taşıyan Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Bir vatandaş ateşli silahla vurulduğu zaman MOBESE kameralarının aniden açısını değiştirerek tavanı veya yandaki ağaçları çekmesi standart bir uygulama mıdır?” diye sordu.

Önergesinde, Ankara’da 1 Haziran 2013 tarihinde 4,8 metre mesafeden 9 milimetre silahla bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin iki adet MOBESE kaydının kamuoyuna yansıdığını belirten Oran, “Birinci kayda göre polis memuru diğer memurlar geri çekilirken eylemcilere doğru yönelmekte ve belinden çıkardığı tabanca ile ateş etmektedir. Bu görüntünün hemen ardından kamera açısı genişlemekte ve ne ateş açan polis ne de vurulan Ethem Sarısülük görülememektedir” dedi.

İkinci kamera kaydında ise, Ethem Sarısülük vurulur vurulmaz kameranın aniden yukarı doğru kalktığını ve tavan olduğu varsayılan bir noktayı çektiğine işaret eden Umut Oran, “Daha sonra kameraya Ethem’in görüntüye girmeyeceği bir açı verilmekte, olay mahallinin yakınındaki bir ağaç çekilmektedir” dedi.

Oran, İçişleri Bakanı Güler’e şu soruları yöneltti:

* Olay tarihinde MOBESE kameralarını kontrol eden polis memurları hakkında adli veya idari bir soruşturma başlatılmış mıdır, bu soruşturmanın sonucu ne olmuştur?

* Ceza davasının konusu olabilecek bir olay yaşanırken, maddi delilleri karartmaya yönelik bu hareketlere yönelik olarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde hangi girişimlerde bulunulmuştur? Disiplin işlemi yapılmış mıdır, suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

* Olay sırasında, MOBESE sisteminin başında bulunan amirlerin ve bağlı tüm memurların ifadeleri alınmış mıdır, bu emri kimin verdiği tespit edilmiş midir?

* Bir vatandaş ateşli silahla vurulduğu zaman MOBESE kameralarının aniden açısını değiştirerek tavanı veya yandaki ağaçları çekmesi standart bir uygulama mıdır, ilgili talimatlara uygun mudur, bu tip durumlarda ilgili emniyet birimlerine “ateş açıldıktan sonra olay mahalini değil değişik objeleri çekin” yönünde bir talimat bulunmakta mıdır?

* Türk vatandaşı olan ve hukuk devletinin koruması altında bulunan Ethem Sarısülük’ün vurulma anının kamera kaydına alınmasının engellenmesi ile ortaya çıkan maddi ve manevi zararları tazmin etmek için Bakanlığınız bünyesince atılan adımlar nelerdir? (EKN)

10 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org