habersoL: Toplumcu Hukukçular Kulübü’nden açıklama ‘Ali Can Sünnetçioğlu için, ‘adalet için!’

FKF’ye bağlı Marmara Üniversitesi Toplumcu Hukukçular Kulübü üyesi Ali Can Sünnetçioğlu’nun tutuklanmasının ardından Toplumcu Hukukçular Kulübü açıklama yaptı: “Diktatörlüğe karşı koyup, boyun eğmeyen arkadaşımız, yoldaşımız Ali Can Sünnetçioğlu için, ‘adalet için!’ alanlarda mücadeleye devam ediyoruz!”

alicansunnetcioglu

Toplumcu Hukukçular Kulübü’nden açıklama:

Adaleti arıyoruz!

Fikir Kulüpleri Federasyonu kurucularından Toplumcu Hukukçular Kulübü’nün üyesi Ali Can SÜNNETÇİOĞLU, 6 Temmuz Cumartesi günü Taksim’de gözaltına alınmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gidene kadar polislerce kafasına tekme atarak, üzerine TOMA’nın sıktığı kimyasal su dökülerek darp edilmiştir. Terörle Mücadele kapsamında gözaltına alınan arkadaşımız, 9 Temmuz Pazartesi günü saat 22.00 sularında çıkarıldığı nöbetçi mahkemece izinsiz gösteri yapmaktan ve polise mukavemet sebepleri ile tutuklanmıştır.

Arkadaşımızın tutukluluğu için gösterilen tek delil baret ve deniz gözlüğüdür!

Gösteri ve yürüyüş yasağı kapsamında yapılan eylemlerin ‘izinsiz ve hukuksuz’ olduğu iddia edilmekteyse de AKP’nin kendisi bu kanunu çiğnemektedir. AKP açıkça olağanüstü hal uygulamaktadır. Halka binlerce gaz bombası, ses bombası, plastik mermi sıktıktan sonra şimdi de cadı avı başlatarak hukuku hiçe saymaktadır. Anayasal bir hak olan gösteri ve yürüyüş hakkı, fikir özgürlüğü, yaşam hakkı açıkça askıya alınmıştır.

Kendimizi savunmak için, ölmemek için taktığımız baretler, gaz maskeleri suç delili ise AKP terörü o deliller hayatımızın bir parçası haline getirmiştir.

Kulübümüz üyesi Ali Can Sünnetçioğlu’nun, en doğal hakkı olan Gösteri ve Yürüyüş Hakkı’nı kullandığı ve kendini savunduğu için haksız bir biçimde suçlanmaktadır. Hastanelere, revirlere, gazetecilere, avukatlara, sendikalara ve sol örgütlere korkuyla saldıran bir hükümetin ve her gün televizyona çıkıp defalarca yalan söyleyen, bir dediği bir dediğini tutmayan, Gezi Parkını kime, hangi vasıfla nasıl kapatıp açtığı bilinmeyen bir Vali’nin hiçbir meşruiyeti yoktur. AKP hükümeti ve Vali Mutlu faşizan uygulamalara son vermeli ve İSTİFA ETMELİDİR.

Diktatörlüğe karşı koyup, boyun eğmeyen arkadaşımız, yoldaşımız Ali Can Sünnetçioğlu için,

‘adalet için!’ alanlarda mücadeleye devam ediyoruz!

TOPLUMCU HUKUKÇULAR KULÜBÜ

9 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr