Gazeteciler Online: Gezi direnişçilerine “darbe” tezgahı mı?

Türk Dil Kurumu’nun (TDK), Gezi Parkı olaylarına katılan vatandaşların, dayatma ve baskı yönetimiyle isyana neden olan AKP Hükümeti’ne “darbe yapmakla” suçlanmasına altyapı oluşturmak için “darbe” sözcüğünün anlamını değiştirdiği iddia edildi.

Taksim_park_saldiri

Çarpıcı iddiayı, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, ortaya attı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Serter, “Son günlerde ülke genelinde yaşanan Gezi Parkı protestoları nedeniyle, Türk Dil Kurumu’nun ‘darbe’ kelimesinin anlamını değiştirdiği kelimeye yeni anlamlar yüklediği ülke kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılmaktadır” dedi.

Serter ardından şu bilgileri verdi:

“1997 ve 2008 yılında basılmış olan sözlükler incelendiğinde ‘darbe’ kelimesinin ikinci anlamının ‘Bir ülkede zor kullanarak yönetimi devirme işi’ olarak açıklandığı görülmektedir. 4.7.2013 tarihinde, Türk Dil Kurumunun http://www.tdk.gov.tr/ internet adresinde ise darbe kelimesinin ikinci anlamının ‘Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükümeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi’ olarak değiştirildiği görülmüştür.

“Her ne kadar Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin’in 20.6.2013 tarihli basın açıklamasında, darbe kelimesinin anlamının 1998 yılında değiştirildiği belirtilse de, 2008 yılında basılmış olan sözlükler incelendiğinde darbe kelimesinin anlamının ‘Bir ülkede zor kullanarak yönetimi devirme işi’ olarak tanımlandığı görülmektedir. Dolayısı ile 2008 yılında basılmış olan sözlükler, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin’i yalanlamaktadır.”

Serter, açıklamalarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

- “Darbe” kelimesinin anlamı hangi tarihte değiştirilmiştir?

- “Darbe” kelimesinin anlamının değiştirilmesine neden gerek duyulmuştur?

- “Darbe” kelimesinin anlamı Gezi Parkı olayları nedeniyle mi değiştirilmiştir?

- “Darbe” kelimesinin anlamının değiştirilmesi sonucunda, Gezi Parkı eylemlerine katılanlar, darbe yapmakla mı suçlanacaklardır?

- Darbe, Türk Dil Kurumu Tarafından “Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi” olarak tanımlanmıştır. “Darbe” kelimesine yüklenen yeni anlamla birlikte, demokratik yollardan hükümeti protesto eden bütün insanlar, darbeci olarak suçlanacak mıdır?

- “Hükümet istifa” ya da hükümet üyelerinden her hangi biri için “istifa” şeklinde söylemde bulunan, slogan atan insanlar, darbeci midir?

9 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gazetecileronline.com