Sendika.org: Antakya’da binler karanlığa meydan okudu

Hatay’da binler 6 Temmuz Cumartesi günü “Geleceğimiz, özgürlüğümüz, adalet ve haklarımız için AKP’nin karanlığına meydan okuyoruz” diyerek Uğur Mumcu Meydanı’nda buluştu.

Antakya

Beldelerde yapılan halk buluşmalarıyla devam eden Hatay direnişi eylemcileri 6 Temmuz Cumartesi günü Uğur Mumcu Meydanı’nda büyük halk mitinginde buluştu. “Geleceğimiz, özgürlüğümüz, adalet ve haklarımız için AKP’nin karanlığına meydan okuyoruz” diyerek bir araya gelen binlerce kişi Sevgi Direniş Parkından yürüyüşe geçti.

Mitinge konuşmacı olarak, Çekmece Halk Meclisi adına Nihat Dönmez, Güzelburç halkı adına Ozan Dalyan, Harbiye adına Turan Okyay, Gençlik adına Ahmet Atakan, Ekinci halkı adına Sinan Yeral, Abdullah Cömert’in ağabey ve ablası, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut ve Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu katıldı.

Belde temsilcileri konuşmaların da, Akp’nin iktidarda olduğu 11 yıl boyunca yaptığı gerici, ırkçı, cinsiyetci, mezhepçi politikalara karşı tüm Türkiye halklarının artık ayağa kalktığını, kentimizde ve bölgemizde yürütülen kirli savaş politikalarına aldanmadıklarını ve Akp’nin halklar üzerindeki zulmüne karşı yılmadan, bıkmadan, usanmadan mücadele edeceklerini vurguladı. “Akp faşizmine karşı beldelerde halk meclisleri kurarak örgütlülüğümüzü arttıracağız” dedi.

Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu; 34 gündür Halkevleri olarak mahalle mahalle, sokak sokak direndiklerini söyledi. “Halkla birlikte mitingler, yürüyüşler, forumlar yapıyor, halk meclisleri, yeni Halkevleri kuruyoruz. 30 gündür Sevgi ve direniş parkında nöbet tutuyoruz. Burada halk kürsüsü kuruyor, müzik dinletileri ve film gösterimleri yapıyor çocuklarımız için çocuk evi kuruyor, dayanışma mutfağı oluşturuyoruz. Fikir atölyelerinde tartışmalar yürütüyor, ortak kararlar alıyoruz. Biz burada bir arada yaşamayı, paylaşmayı ve dayanışmayı öğreniyoruz. Bizler başka bir dünya istiyoruz, başka bir dünyanın mümkün olduğunu sevgi ve direniş parkında kurduğumuz yaşamla görüyor ve gösteriyoruz”dedi.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut örgütlenmenin önemini vurguladı. Akp ve onun yandaşları bugüne birden değil her alanda örgütlenerek geldi. Camilerde, cemaat evlerinde, ev sohbetlerinde örgütlendiler. Halklara saldırıları her alanda oldu. Bizler bu halk isyanı ile gördük ki, direnişi büyütmek önemli bir nokta. İşçiler grevle örgütlenip işlerine gitmediğinde, doktorlar direniş alanlarında revirler kurduğunda, öğretmenler sendikalarıyla alanlara indiğinde, mahalleler barikatlarla sokaklarını koruduğunda bu direniş büyüyor. Bu faşizmle, polis saldırılarıyla, Akp’nin kurmaylarıyla baş etmenin yolu mahallede, iş yerinde, parklarda, her yerde örgütlenmektir. Dedi. Karabulut sözlerini yasaların durdurulması, gözaltıların serbest bırakılması ile gördük ki biz kazandık. Ancak bu daha başlangıç, direnişimiz sürüyor. Yapılacak çok iş, kurulacak çok örgüt ve yıkılacak bir AKP iktidarı var diyerek bitirdi.

Konuşmaların ardından “Halk Oylaması” ile Hatay direnişinde yapılacak çeşitli eylem ve etkinliklerin kararı alındı. Bu kararlara göre;

  1. Hatay halkı, Abdullah Cömert’in katilleri bulununcaya ve yargı önüne çıkarılıncaya kadar evlerine geri dönmeyecek. Her gün saat 21:00 da Sevgi direniş parkı önünde bir araya gelerek Cömert’in öldürüldüğü yere yürüyecek ve burada anma eylemi gerçekleştirecek.

  2. Beldelerde yapılan mitinglere devam edilecek.

  3. 7 Haziran Pazar gününden itibaren sevgi ve direniş parkında paylaşım ve dayanışma kültürünü oluşturmak üzere, takas usulünün esas alınacağı “Çapulcu Pazarı” kurulacak.

  4. Cömert’in öldürülüşünün 40. gününde, 13. Temmuz Cumartesi günü “Akp’nin karanlığına meydan okuyoruz” diyerek büyük Antakya yürüyüşü yapılacak.

6 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org