Bianet: 19 kişiye “Tencere-Tava” eyleminden 9 bin 880 TL ceza

TİHV, Gezi direnişi sırasında toplam 101 kişinin tutuklandığını açıkladı, gerekçeler arasında “cami basmak” da var. Direnişe tencere-tava çalarak katılan 19 kişiye de toplam 9 bin 880 TL para cezası verildi.

tenceretava

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) bugün açıkladığı Gezi direnişiyle ilgili bilgi notuna göre, toplam 3 bin 482 kişinin gözaltına alındı, 101 kişi tutuklandı.

Tutuklamalara “yasadışı örgüt yöneticisi veya üyesi olmak”, “kamu malına zarar vermek”, “silah ve mermi bulundurmak” veya “cami basmak” gerekçe gösterildi.

Gözaltına alınanlardan 59’u bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne ifade vermek üzere getirildi.

TİHV’in açıklamasına göre, “Gezi Parkı eylemlerine evlerinin balkonundan tencere ve tava ile ses çıkartarak katılan şu ana kadar 10 kişiye ‘Kabahatlar Kanunu’na muhalefet ettikleri’ gerekçesiyle 88’er lira, dokuz öğrenciye ise aynı kanundan dolayı 1000’er lira para cezası verildi.”

“Gezi Parkı projesine yönelik 27 Mayıs’ta başlayan ve polisin topluma yönelttiği şiddet nedeniyle temel hak ve özgürlüklerin talep edildiği protestolara dönüşerek İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Bingöl ve Bayburt hariç tüm illerde düzenlenen eylemler parklarda düzenlenen forumlarla devam ediyor.”

Palalı saldırganlar serbest, direnişçiler gözaltında

Açıklamada, Cumartesi günkü eylemde dört kişinin halka satırlarla saldırdığı da ifade edildi:

“İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin Taksim projesini iptal etmesinin ardından 6 Temmuz’da Gezi Parkı’na gitmek için İstiklal Caddesi’nde ve Taksim Meydanı’nda toplanan halka, polis gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı.”

“Gece boyunca İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında ve Taksim Meydanı civarında devam eden saldırılar sırasında esnaf oldukları belirtilen dört kişi Talimhane’de halka satırlarla saldırdı.”

“Gözaltına alınan dört kişi tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından 7 Temmuz’da serbest bırakıldı. Gece sonunda 59 kişi gözaltına alındı, onlarca insan yaralandı.”

“Toplanan gruplara saldıran polislerin kask numaralarının bulunmadığı ortaya çıkarken polis, Sarı Basın Kartı bulunan gazetecileri de darp etti.” (AS)

Ayça Söylemez
8 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org