Radikal: Kuğulu Park’ta çadır gerginliği

Ankara’daki Kuğulu Park’taki çadırlar polisin müdahale edeceğini duyurmasıyla kaldırıldı.

kugulupark-cadirlari

Ankara’daki Gezi Parkı eylemlerinin başladığı yer olan, her gün insanların toplandığı Kuğulu Park’ta “çadır” kuran eylemcilere polis “Çadırları kaldırmaları” yönünde uyarıda bulundu. Eylemcilerle polisin tartışmasına CHP ’li milletvekili Aylin Nazlıaka ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık arabuluculuk yaptı. “5 dakika içinde çadırların kaldırılmadığı takdirde” müdahale edeceğini söyleyen polis, “Kaldırırsanız toplanmanıza engel olmayız” dedi. Eylemciler çadırlarını toplayarak Kuğulu Park’taki eylemlerine devam ediyor.

Bu arada Antikapitalist Müslümanlar da eylemlerde hayatını kaybeden üç kişi için gıyabında cenaze namazı kıldı. Namazın ardından Kuran’ın ilk inen ayeti olan İkra Suresi’ni okuduktan sonra kısa bir açıklama yaptılar. Bu sivil direnişe destek verdikelrini belirten Antikapitalist Müslümanlar, “Mülk Allah’ın, emek işçinin. Kahrolsun küresel kapitalizm” sloganı attılar. Parkta bulunan kalabalık da alkışlarla slogana destek verdi.

İZMİR ‘DE DE DİRENİŞ ÇADIRLARI KURULDU

İZMİR – İzmir’de Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Alsancak semtindeki Gündoğdu Meydanı’na direniş çadırları kuruldu. Eylemciler, Gündoğdu Meydanı’ndaki Alsancak Vapur İskelesi önüne kurulan çadırlarda sabahladı.

Gündoğdu Meydanı’nda kurulan 18 çadırda geceyi geçiren protestocuların “direniş panosu” da dikkat çekti. Çadırların kurulduğu alandaki açık büfeden ise isteyenler yiyecek ve içecekleri ücretsiz alabiliyor. Büfenin yakınında da bağışlanan kitaplar sergileniyor. Alanda ihtiyaç sahipleri için giyeceklerin de bağışlandığı görüldü.

Üniversite öğrencisi Ezgi Olgun, tepkilerini seslendirmek “birbirinden farklı gençler olarak” meydanda olduklarını söyledi. (AA)

Mehmet Bilber
7 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr