“Katık “Atık Kağıt İşçileri dergisinden açıklama

10 Haziran günü gece yarısı Ankara Tunus Caddesi’nde kağıt işçiliği yapan Muhammet Canseval ve Selim Kılıç faşist polisin keyfî işkence ve yoğun dayağına maruz kalmıştır. Kısaca hikayeleri şudur:

Selim kağıt işçisidir ve eylem alanında kağıt toplamaktadır. Direnişçiler ve polis arasında çıkan çatışma sonucu polisin bulunduğu alana doğru yönelmiş ve bağıra bağıra kendisinin eylem ile ilgisi olmadığını söylemiştir. Bunu duymasına rağmen polis gözü dönmüşlüğünü toplumun görünmez insanları olan kağıt işçilerine yansıtıp dayak atmıştır. El arabasını dahi parçalayıp yoğun dayakla gözaltına almıştır. Selim Kılıç’ın savcılık ve polisteki ifadesi de aynen yukarda kısaca özetlediğimiz gibidir.

Muhammet, akli denge kaybı olan bizzat bizim de çok iyi tanıdığımız, ailesinden ayrı, kimsesiz, sokaklarda yaşayan ve hayatını kağıt işçiliği ile kazanan bir dostumuzdur. Polis kendini savunmaktan bile bihaber olan Muhammet’i öldüresiye dövmüş ve gözaltına almıştır.
Görüştüğümüz Ankara Barosu avukatları durumlarının iyi olmadığını özellikle Muhammet’in ağır dayak yediğine vurgu yaptılar.

Gözaltı esnasında ifadeleri alınırken ayağında terliğinin sadece teki olan Muhammet’i ve Selim’i ağır şekilde döven faşist polis ve devletin tutumunu gözler önüne seriyoruz.

Dinçer Mendillioğlu
11 Haziran 2013
Kaynak; Facebook

    This post is also available in: İngilizce