Cumhuriyet: Vekilse bana mı sordu?

Milletvekilleri Gürsel Tekin ile Levent Tüzel’e Beyoğlu’nda TOMA yarım metre mesafeden kimyasallı su sıkarken bir çevik kuvvet “Bana ne vekilse, vekil bana mı sordu” diye bağırıyordu. Sıkılan sudan etkilenen Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay ise hastaneye kaldırılıyordu.

toma_istiklalcaddesi

24 Haziran İstiklal Caddesi

Taksim Platformu adına Can Atalay başta olmak üzere 3 hukukçu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Bağımsız Milletvektili Levent Tüzel’e, 50 cm. mesafeden su sıkan TOMA gösterdi ki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet polisi‘hukuk’ tanımıyor.

Evet dün Taksim yine halkla polisin karşı karşıya geldiği alandı. Türk TV’leri Tahrir ve Adeviyye meydanlarındaki ‘barbarlık’ görüntülerine takılıp canlı yayın yapmasalar da İstanbul’un göbeğinde yaşananlara tanıklık edenler, ‘polisin sınır tanımayan’ şiddet eğilimini bir kez daha gördü.

Oysa, Cumhuriyet Anıtı önü dün saat 18.00 sularında oldukça sakindi. TOMA’lı protesto için vatandaşın yaptığı sembolik su savaşı ve Taksim Platformu’nun “Hukuku dinleyin parkı geri verin” isteği oldukça masumdu. Üstelik İstanbul valisi de Twitter’dan parkın yarın açılacağını duyurmuştu. Ancak ‘birileri’nin ‘benim polisim’ dediği 5 bine yakın Emniyet görevlisi, Gezi Parkı’nı 12 saat önceden ‘teslim etmeyi’gururuna yedirememiş olsa gerek ‘orantısız’ güç kullandı yine. Üstelik iki ‘seçilmiş’ milletvekilinin üzerine ‘kimyasal madde karıştırılmış’ su sıkarak. TOMA bu kez vekil, dolayısıyla kanun da dinlememiş; dokunulmazlık yasası suya karışmıştı! Çevik kuvvetten bir görevlinin de“Bana ne vekilse, vekil bana mı sordu” diye bağırması, aslında ülkenin demokratik yapısını da gözler önüne seriyordu. Sonra mı? Sonrası, Taksim’e çıkmak isteyen gruplara plastik mermili, biber gazlı, tazyikli sulu polis saldırısı! Yaralananlar, hastanelik olanlar, nefes alamayanlar işin cabası! İşin garibi, meydanın ortasında elinde sadece Atatürk bayrağı olan bir genç yaka paça gözaltına alınırken hemen arka sokakta hem de polisin görüş açısı içinde eli palalı bir gencin, gelene geçene tekme atıp, “… askerleriyiz” diye bağırması da ülkede gelinen son noktanın en güzel kanıtıydı! Vekile kimyasallı su, gözü dönmüş palalı caniye, “Aferin genç…” övgüsü!

Arif Kızılyalın
7 Temmuz 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr