Demokrat Haber: Barolar Birliği’nden Emniyet Müdürlüğü fezlekesine tepki

Barolar Birliği: Bu fezleke kurulan polis devletinin açık ispatıdır.

Tbb_amblemTürkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Ankara Barosu hakkında savcılığa sunduğu raporun, kanuni dayanağı olmayan, konusu itibariyle suç teşkil eden bir rapor olduğunu belirtti.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise, “Bizi çiğnemeden hiçbir baroya, hiçbir avukata hiçkimse birşey yapamaz” dedi.

Ankara Barosu’nun Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde gerçekleştirilen 2. Olağanüstü Genel Kurulu öncesinde Türkiye Barolar Birliği ve aralarında İstanbul Baro Başkanı’nın da bulunduğu bazı baro başkanları biraraya gelerek, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün savcılığa hakkında fezleke gönderdiği Ankara Barosu’na destek verdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Ankara Barosu’nun Olağanüstü Genel Kurulu’nda bütün Barolarıyla ve 79 bin avukatıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek için bir araya geldiklerini söyleyerek, Türkiye’de avukatlar, Barolar ve savunma mesleğinin ağır bir saldırı altında olduğunu belirtti.

ÜSTÜNLERİN HUKUKU

Feyzioğlu, hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun kurulduğunu iddia ederek, “Bugün doğrudan doğruya Baro Yönetimleri üstünlerin hukukunu oluşturanlar tarafından saldırı altındadır. Avukatlar mahkeme salonlarından, zırhlı polisler tarafından güç kullanılarak çıkarılmakta, savunma hakkını savunmak için kanuni yükümlülüklerini yerine getiren Baro Yöneticilerine tarihe kara bir leke gibi geçecek davar açılmakta, ‘polis şiddetinin sorumlularını bulun, şiddeti önleyin’ diye haykıran avukatlar, insan hakları hiçe sayılarak bizim kutsal mekanımız olan Adliye’den dövülerek dışarı çıkarılmaktadır. Geldiğimiz noktada, hukuk devleti yerine kurulan polis devletinin açık bir ispatı olan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün fezlekesi elimizdedir. Bu fezlekede Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütlerine, bütün Barolara ve özgür basına savaş açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Emniyet Müdürlüğü fezlekesinin siyasi bir polis gücünün kurulduğunun göstergesi olduğunu belirten Feyzioğlu, “Polis raporu kanuni dayanağı olmayan, konusu itibariyle suç teşkil eden bir rapordur. Akılla savaş edercesine Ankara Barosu, sivil toplum örgütlerinin yurttaşlara temel haklarını öğreten, temel haklarının kullanmalarını yardımcı olma çalışmalarını provokasyon olarak nitelendirmektedir. Bir Baro’nun asli görevi yurttaşların insan haklarını, hukukun üstünlüğünü ne pahasına olursa olsun korumaktır” dedi.

79 Baro 80 bin avukat olarak kol kola girdiklerini kaydeden Feyzioğlu, “Göğsümüzü hukuksuzluğa, faşistlerin zulmüne siper ettik” ifadelerini kullandı.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, sonuna kadar Baroların yanında olduklarını belirterek, “Bizi çiğnemeden hiçbir Baro’ya, hiçbir avukata hiç kimse bir şey yapamaz” diye konuştu.

Ankara polisinin fezlekesinin tam bir leke olduğunu söyleyen Kocasakal, “Bu suçluluğun bir ifadesi. Polisin hazırladığı bu fezleke suçluluk ifadesi. Kendi yurttaşına İsrail’in Gazze’de yaptıklarını kat ve kat fazlasını yapan, insanları gaza boğan, gaz fişeklerini mermi gibi kullanarak yaralayan, hayatına mal olan, her türlü hukuksuzluğu, şiddeti uygulayan polisin, bunun farkında olarak aslında kendisini aklamaya çalışmasıdır. Polis önce kendi yaptıklarına baksın. Ankara Barosu, Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95/21. maddelerindeki görevini yapmış, sosyal sorumluluğunu yerine getirmiş” dedi.

Kocasakal şunları kaydetti: “Baroları, avukatları yemek, yutmak gibi düşünceleri varsa, bir kez daha düşünsünler. Avukatlar ve Barolar biraz iri bir lokmadır. Adamın boğazına takılıverir.”

Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, fezleke reddedilmediği takdirde başka sorunların doğabileceğine işaret etti.

Öztekin şunları kaydetti: “Olayı bir Çevik Kuvvet Şube Müdürü özetledi. Ne dedi? ‘2. Çanakkale Zaferi’ dedi. Polisin zihniyetini özetledi. Ama bu zihniyet sadece onlara ait değil. Onlara söyletenler var. Eğer zafer varsa, savaş vardır, savaş varsa, düşman vardır, siz kiminle savaşıyorsunuz? Halkla savaşıyorsunuz. Siz aslında halkla savaştığınızı ortaya koydunuz. Ama halk direnecek. Bu halk zülme, faşizme, adaletsizliğe karşı direnecek. Çünkü meşruiyetini yitiren bir ortam var ortada.”

Gaziantep, Adana, Mersin, Bolu, Çankırı Baro Başkanları destek konuşmaları yaptı.

6 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; demokrathaber.net