Bianet: Polisten direnişçiye soru ‘Eyleme kimin talimatıyla katıldın?’

Ankara’da gözaltına alınan ve “Meclis’i işgal ederek hükümeti ortadan kaldırmakla” suçlanan 76 kişi sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

490-254

Ankara direnişi sırasında gözaltına alınanlardan bazıları, “bakanlıkları ve Meclis’i işgal etmeye çalışmakla” suçlandı.

Sorgu tutanaklarındaki ifadelere göre, “31 Mayıs-2 Haziran’da Ankara’da meydana gelen protestoya katılarak, illegal olarak Başbakanlık, Bakanlıklar ve TBMM binaları işgal edilmeye çalışıldı.”

Gözaltındakilere, hangi amaçla eyleme katıldıkları, eyleme katılmaları yönünde bir örgüt, dernek veya benzeri bir yerden talimat alıp almadıkları, kimden talimat aldıkları soruldu.

Hepsi serbest

Ankara’daki eylemlerde yaklaşık 600 kişi gözaltına alındı. Aralarından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen 76 kişi Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesi uyarınca “Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ile suçlandı. Şüphelilere şu sorular yöneltildi:

“İstanbul İli Beyoğlu ilçesi Taksim Gezi Parkında yapılan yol çalışmasını protesto adı altında ilimizde düzenlenen; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemleriyle devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, Başbakanlık, Bakanlıklar ve TBMM binalarının işgal edilmeye çalışıldığı, kamu malına ve özel mülke zarar verilen, mevcut hükümeti yıkmak, uluslararası platformda zor durumda bırakmak amacıyla gerçekleştirilen eylemlere neden katıldınız? Bu eyleme katılma talimatını kimden aldınız? Katılmış olduğunuz eylemleri kim/kimler organize etti?”

Gözaltına alınanların sorguları sırasında avukatlığını yapan Deniz Özbilgin, tamamının serbest bırakıldığını, ancak dün gece tekrar başka dokuz kişinin gözaltına alınarak TEM şubeye götürüldüğünü söyledi.

Gözaltına alınanların diğerleri ise 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetle suçlandı. (AS)

Ayça Söylemez
6 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org