Radikal: Lice’deki karakolda protesto eylemi

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Kayacık Köyü’nde, geçen 28 Haziran’da, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın ölümü, 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayı protesto etmek isteyen BDP’liler, bugün Kayacık Karakolu’na protesto yürüyüşü düzenledi.

direnLice

Lice İlçesi’ne bağlı Fis Ovası’nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin BDP ’li, önce burada Diyarbakır- Bingöl karayoluna oturarak, 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamalarının taşındığı protestoya katılanlar daha sonra araçlara binerek Kayacık Köyü’nün 1 kilometre kadar yakınına gitti. BDP’li Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin ile Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin aralarında bulunduğu kalabalık, karakola kadar gitti.

Karakol çevresinde jandarmanın sıkı güvenlik önlemi alıp, çevreyi bariyerlerle ördüğü görülürken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir TOMA aracı, bir panzer ve bir zırhlı aracının da takviye olarak karakol önünde bekletildi.

Karakolun önüne kadar gelen BDP’liler adına Milletvekili Aydoğan ve İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, askeri yetkililerle görüşerek basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi, Basın açıklamasına izin verilmesi üzerine karakol önündeki ilk açıklamayı şapan Zümrüt, çözüm sürecinin Kürt halkı için çok önemli olduğunu ve Kürt tarafının atması gereken adımları attığını, ancak devletin yeni karakol yaparak korucu sayısını arttırdığını söyledi. AK Parti hükümetine de seslenen Zümrüt, “Karakol yapımlarını durdurun, yoksa artık kimse size inanmayacak. Karakol yapımı çözüm sürecini ilerletmez” dedi.

Milletvekili Nursel Aydoğan ise, 28 Haziran’da bulundukları noktada bir katliam gerçekleştiğini ileri sürerek, şöyle dedi:

“Demokratik barış sürecine yeni karakolların ters düştüğünü söyleyen insanlar, burada tepkilerini dile getirdiler. Ancak ateş açıldığı ve bir yurttaşımız katledildi. Artık edi bese diyoruz. Bu ülkenin geleceği ne olacak. Barış nasıl sağlanacak diye düşünmeden insanların üzerine ateş açıldı. 30 bu ülkede savaş ve bir çatışma yaşanıyor. Binlerce evladımız katledildi. Biz bu çözüm sürecinde ölümler duracak demiştik. Ama durmadı. AK Parti bu politikalardan vazgeçsin. Artık Kürt tek ölüme dahi tahamüla kalmamıştır. Kürt halkını zorlamayın. Devlet, PKK kadar ciddi ve samimi olsun. Çözüm ve barışın gelmemesi için hiçbir sebep yoktur. PKK dünyada hiç bir örgütün yapmadığını yaptı. Birinci aşama büyük oranda tamamlandı. Gerilla güçlerinin helikopter ve uçağı yoktur. Sadece geceleri binlerce kilometre yürüyerek Kandil’e ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun da zaman alınacağı biliniyor. PKK, söylediğini yapan ve yaptığını söyleyen bir örgüttür. Öcalan, bir şey diyorsa PKK de bunu yapar. ‘Birinci aşama tamamlanmadı’ demek, sürecin ruhuna terstir. AKP ’nin güven verici adımlar atması gerekir. Medeni Yıldırım’ın öldürülmesi ile ilgili gizlilik kararı kaldırılmalı, talimatı veren komutan, yardımcısı veya herkimse açığa alınmalı. Bu katliamın üstünü kapatamayacaksınız. Sınırlardaki karakol olsa anlarız. Ama buradaki karakolla kimi, kimden koruyorsunuz. Burada korunması gereken bir halk yoktur.”

PKK ve Öcalan lehinde sloganların atıldığı sırada, yüzü poşu ile kapalı olan ve PKK’lı olduğu ileri sürülen bir kişi de açıklama yaptı. Açıklamadan sonra burada kısa bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylemden sonra BDP’liler olaysız bir şekilde karakol önünden ayrıldı.(dha)

5 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr