Yurt: Demokraside azınlıklara marjinal denmez

Konsensüs Genel Müdürü Murat Sarı, Erdem Şimşek’e konuştu. AKP iktidarının Haziran Direnişi boyunca sürdürdüğü uzlaşmaz tavrı eleştiren Sarı, demokrasilerde tek bir kişinin bile düşüncesinin önemli olduğunu vurguladı. Sarı, Ortadoğu’da ‘ileri demokrasi’ havarisi kesilen siyasetçilerin bunu bilmesi gerektiğini söyledi.

gezi

Konsensüs Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Murat Sarı ile Gezi Parkı sonrasında anketlere yansıyan verilerle Gezi Parkı sürecinin toplum üzerindeki etkilerini ve önümüzdeki seçimlere nasıl yansıyacağını konuştuk. Sandığa gitmeyen vatandaşların istatistiki olarak birinci sıradaki partiye fayda getireceğini söyleyen Sarı, “Sandıkta seçmen nasıl birleşir veya kendi seçmenini nasıl sandığa gelir sorularının cevapları Gezi Ruhunda saklıdır” dedi.

Anketleri oluştururken, soru sorulan kişileri nasıl belirliyorsunuz? Kaç kişiye ulaşıyorsunuz?
Bir araştırmanın en önemli aşamalarından biri, örneklemi belirlemektir. Örneğin Türkiye genelini bin 500 kişi ile % 95 güven sınırında hata payı ±% 2,45 ile temsil etmeniz mümkündür. % 95 güven sınırı, “bu araştırma 100 kez yapılsa 95’inde aynı sonucu verir” anlamına gelmektedir. % 2,45 ise araştırma bulguları içerisinde tüm evrene dair verdiğiniz istatistikler belirtilen yüzde sınırı içerisinde yukarı aşağı 2,45 puan oynayabilir demektir. Tabii bu yukarıda verilen tarif tam rastsal bir örnek seçimi uygulandığında geçerlidir.

Araştırmada kaç kişi ile anket yapacağınız, temsil etmek istediğiniz evrene göre (il, ilçe, sadece CHP seçmeni, Sadece MHP seçmeni, vs…) değişir. Evreni ne derece küçültürseniz anket yapacağınız kişi sayısını o derece arttırmanız gerekir.

Örneğin 75 milyonluk Türkiye genelini 2,45 hata payı ile temsil etmeniz için bin 500 kişiye ulaşmanız gerekirken, evreninizi sadece 204 bin kişilik Bilecik ili ile kısıtlı tutarsanız 2,45 hata payına üç bin 500 kişi ile ulaşırsınız. Biz 2013 yılında bugüne kadar tüm araştırmalarımızda yaklaşık 75 bin kişi ile anket yaptık. 2013 yılının sonuna kadar hedefimiz 300 bin kişiye ulaşmak.

CHP’NİN OYU ARTTI

Gezi Parkı olayları, anket sonuçları içerisinde en çok hangi noktalarda değişikliklere yol açtı ve/veya bundan sonrası için tahminleriniz en çok hangi noktalarda kırılmalar olabileceğini öngörüyor?

Gezi Parkı olayları sonrası, CHP’nin oylarında gözle görülür bir artış söz konusu oldu. Üç ay önce, Mart 2013’te oy oranını % 24’ler düzeyinde tahmin ettiğimiz CHP, % 31’ler düzeyine çıktı. Bunu önemli bir değişiklik olarak görüyoruz. Bundan önceki çalışmalarımızda CHP bu orana Mayıs 2010’da, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçilmesinden hemen sonra ulaşmıştı. Bir sonraki referandumda CHP’nin savunduğu “hayır” oylarının “evet” oylarını geçememesi CHP’nin oyundaki keskin düşüşün sebeplerinden biri oldu. Yani CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ile arkasına aldığı rüzgarı o zaman iyi kullanmadı.

DOĞU’DAN DESTEK GELMEDİ

Tabi yaptığımız son çalışmada bana ilginç gelen noktalardan bir diğeri ise, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin diğer bölgelere oranla daha az Gezi eylemcilerine destek vermeleriydi. Özellikle Doğu Anadolu’da yaşayanların % 57’si Türkiye genelinin tersine “Gezi Eylemlerini” desteklemiyordu. Bu, dikkatle incelenmesi gereken sosyolojik bir olgu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri Türkiye’nin diğer coğrafi bölgelerinde desteklenen şeyleri, desteklemiyor, desteklenmeyen şeyleri ise destekliyor.
Ben Gezi eylemlerinin sonucundaki en büyük kırılmayı “toplumsal korku” mefhumunun izlerinin tamamen ortadan kalkması olarak tanımlayabilirim. Kısaca insanlar artık bir takım siyasal etkinliklerinde korkuyu esas alarak değil de kendi savunduğu düşünceyi esas alarak ilerleyecekler gibime geliyor.

İKTİDARIN ISRARLA ALAMADIĞI MESAJ

İktidar, Gezi direnişçilerini dinlemediği gibi, onlara demediğini de bırakmadı…
Gerçek Demokrasi % 1’in, % 2’nin hakkını daha fazla korur. Bu kitleyi marjinal olarak sınıflandırmaz. Gerçi anketler birilerinin haklarını korumak için yapılmaz. Birilerinin haklarını korumak için hukuk vardır, bilemedin seçim vardır. Bu demokrasilerde böyle olur. Demokrasilerde yüzdelerin değil bireylerin, yani bir tek kişinin bile, şiddet içermediği müddetçe, toplumun geneline en uçuk gelen düşünceler bile değerlidir. Demokrasi içerisinde olan her siyasetçinin bunu bilmesi gerekir.

GEZİ’DEN ALINACAK DERSLER

Sizin için Gezi Parkı olaylarının önemi nedir?
Bence Gezi Parkı olaylarının en büyük önemi, olayların içerisindeki aktivistlerin siyaset körlüğüdür. Kısaca yanındaki kişinin hangi siyasi görüşe sahip olduğunu önemsemeksizin ortak hedefte bir topluluğun birleşmesinin simgeleşmiş olmasıdır. İstanbul halkı kolay kolay sokağa dökülmez. Ben İstanbul halkını en son 1999 depreminde bu şekilde sokaklarda gördüm. Özellikle, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Kartal gibi CHP oyunun AKP oyunun üzerinde olduğu ilçelerde akşam saat tam 21:00’de tencere tava seslerinin yankılanması, AKP’ye oy vermemiş İstanbullu seçmenin kendilerince özgürlüklerin kısıtlanması olarak algılanan AKP uygulamaları karşısında sabrının taştığını göstermektedir. Tabii ki CHP’nin de buradan ders çıkartması lazımdır. Sandıkta seçmen nasıl birleşir veya kendi seçmenin nasıl sandığa gelir sorularının cevapları Gezi Ruhu’nda saklıdır. Gezi Parkı eylemlerinin bir başka özelliği ise evlerinde babalarına annelerine bir bardak su getirmekten kaçınan gençlerin Gezi Parkı stantlarında su ve yiyecek dağıtımında görev almalarıdır.  Sorumluluk almak isteyen gençlerin, kendilerini toplum içerisinde, hiç tanımadıkları insanlar için bir şeyler yaparak sorumluluk almalarıdır.

RAKAMLARLA GEZi DiRENiŞi

Anket soruları içerisinde Gezi Parkı ile ilgili önemli olduğuna inandığınız bulgular nelerdir?
Gezi Parkı olaylarını Türkiye’nin % 54’ünün desteklediğini, % 46’sının ise desteklemediğini belirtmiştir. 12 Haziran 2011’de AKP’ye oy veren seçmenlerin % 29’unun gezi olaylarını desteklediğini belirtmesi dikkat çekicidir. Gezi protestolarını 50 yaş üstü kişilerin % 59’u, 18-29  yaşındaki gençlerin % 56’sı desteklediğini belirtirken, her zaman toplumun lokomotifi olmuş, ekonomiye faal olarak katılan ve yönlendiren 30-49 orta yaş grubunun % 50’si desteklemektedir.
Gezi olaylarına en yüksek destek % 61 ile Beşiktaş taraftarından gelirken, GS ve FB taraftarının desteği % 55, TS taraftarının desteği ise % 44’tür.

ERDOĞAN ORTAMI GERDİ

Polisin toplumsal olaylarda biber gazı kullanmasını onayların oranı % 72 düzeyindedir. Yani AKP oyunun 25 puan üzerindedir. İşte bu nedenledir ki hemen Gezi Parkı olayları sonrası polise biber gazı düzenlemesi yapılmıştır. Türkiye’nin % 37’si Gezi olaylarının şiddete dönüşmesindeki en önemli sebebin “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumu geren sert söylemleri” olduğuna inanmaktadır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 senedir ilk defa olumsuz bir olay yüzünden en fazla suçlanan unsur olarak ön plana çıkmıştır. Bu da çok dikkat çekici bir bulgudur.

Erdem Şimşek
5 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr