Bianet: Dersim direnişi ‘Hastaneye bile gaz bombası’

Dersim direnişi devam ederken polisin gece yaptığı saldırılarda hastaneye de gaz bombası atıldı. Kentte bugün de sendikaların ilan ettiği greve destek eylemleri yapılıyor.

dersim-hastane

Dersim’de Gezi Direnişi’ne destek amacıyla geçen Cuma günü başlayan eylemler bugün de devam ediyor.

Cuma ve Cumartesi günleri polis saldırısı olmadan kitlesel olarak gerçekleştirilen eylemlerin ardından dün ve önceki gece polis direnişçilere saldırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Temsilcisi, Avukat Barış Yıldırım, bianet’e yaptığı açıklamada, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) ilan ettiği greve kentte destek verdiğini, bugün öğleden sonra halkın sokakta olduğunu belirtti.

Yıldırım, Dersim halkının taleplerini şöyle anlattı:

“Devlet şiddetinin sorumlularının istifa etmesi, ülke genelindeki ve Dersim’deki ekolojik kırımın bitmesi, hidroelektrik santral (HES) ile maden ve karakol projelerinin iptal edilmesi, iktidarın baskıcı politikalarından vazgeçmesi.”

Kahvelere de saldırı oldu

Avukat Yıldırım, dünkü polis saldırısının ardından kimsenin gözaltına alınmadığını ve yaralanmadığını söyledi, önceki gece ise iki kişinin başından yaralandığını belirtti.

Dersim News’in haberine göre, dünkü saldırı saat 20:00’den bu sabah 01:30’a kadar sürdü. İlk olarak Palavra Meydanı üzerinde toplanan 1000′den fazla kişi yola barikat kurdu. Polis de barikatın karşısından gaz bombası atmaya başladı.

Atılan gazlardan etkilenen Dersimliler Tunceli Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Polis kahvelere ve hastaneye de gaz bombası attı. Hastanede yatan bir çok hasta ve hasta yakını da atılan gazlardan etkilendi. (AS)

Ayça Söylemez
5 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org