BirGün: Polis yüzümüzü hedef alarak gaz bombası attı

Gezi Parkı Direnişi’nde polisin uyguladığı vahşet birçok İstanbullunun ağır yaralanmasına neden oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İktisat Fakültesi araştırma görevlisi, Eğitim Sen üyesi Dr. Burak Ünveren ile öğrencisi Selim Poyraz polisin kullandığı gaz bombası ve plastik mermi nedeniyle bir gözünü kaybetti. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören yaralılar BirGün’e konuştu: Polis tarafından özellikle hedef alındık.

gozunukaybedenler

Araştırma görevlisi Dr. Burak Ünveren: “Evimden çıkarken üstü kapalı bir alanda direk hedef alındım. Polis yüzümü hedef alarak gaz bombası attı. Polisin bilinçli bir şekilde beni hedef aldığını düşünüyorum. Bu düşüncemin sebebi ise gaz kapsülünün suratıma gelmiş olması. Hastanede tek değilim. Benzer şekilde yaralanmış birçok insan var. Sistematik, bilinç bir şekilde polis şiddetine maruz kaldığımızı düşünüyorum. Göz yuvasının altında, yanağımda ve çenemde kırıklar var, sağ gözümü tamamen kaybettim, gözüm alınacak ve yerine protez takılacak.”

Sağ gözümü hedef aldı

Moda tasarımcısı olan Mehmet Reha Baran: “İş yerinden çıktıktan sonra sokağa çıkma zorunda hissettim kendimi. Yönetimin halka karşı davranış biçimi, bizleri hor görmesi, yok sayması gibi nedenlerden dolayı bir direniş olarak o meydanda bulunmak istedim. Çok fazla gaz bombasına maruz kaldık. Ara bir sokağa kaçtım. Polis sağ gözümün üstüne gaz kapsülü attı. Tanımadığım iki kişi tarafından hastanye getirildim ve anında ameliyata alındım. Gözümde görme sorunu yaşıyorum. Yaşadıklarımdan dolayı pişmanlık duymuyorum.”

Garson Sedat Yılmaz: “Herkes tek yürek oldu. Çok direndik. Sonuna kadar direneceğiz. Hükümete ve uyguladığı halk karşıtı politikalara karşı çıkmak için alanlardaydık. Önce su sıktılar, biber gazı attılar. Geri çekildik ortam biraz daha yumuşayınca tekrar yaklaştık onlara. Ağacın arkasında saklanan polisi görmedim, 5-6 metre vardı aramızda ve direk suratımı hedef alarak gaz kapsülünü fırlattı yüzüme.”

Sağlık işçisi 3 çocuk babası Ergin Şahin: “Biz halk olarak bazı şeylere duyarsız olduğumuz için halkın bu gibi eylemlerde duyarlı olmasını ve her şeyine sahip çıkması için ben oraya eyleme gittim, gitmek zorundaydım. Bir şeylere dur demek zorundayız. Ben halkıma zulüm yapmıyorum diyorlardı, bu zulüm değil de ne? İnsanların gözü çıkıyor, ayağı kopuyor, göğsünden yaraladılar insanları, bu insanlara kim bakacak? Ben 3 ay yatmak zorundayım bana kim bakacak? Bunun sorumlusu Başbakan.”

Antalya’da Başına Gaz Bombası Kapsülü Gelen Vedat Oğuz Sağ Gözünü Kaybetti
Antalya’daki gösterilerde polisin 5-6 metre mesafeden ateşlediği gaz bombası kapsülünün isabet ettiği 18 yaşındaki Vedat Oğuz gözünü kaybetti.

Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla Antalya’da Cumartesi gecesi yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında 18 yaşındaki Vedat Oğuz’un gözüne, yakın mesafeden ateşlenen gaz bombası kapsülü isabet etti.

Yüzü kanlar içinde kalan ve yere yığılan Oğuz için göstericilerle polis çatışmayı durdurdu.

Olay yerine gelen ambulansa konulan Vedat Oğuz Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Tedaviyi yürüten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Apaydın, 5- 6 metreden atılan fişeğin Vedat Oğuz’un gözünü kaybetmesine neden olduğunu açıkladı.

Oğuz’un göz çevresindeki kemiklerin ve burnunun kırıldığının tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Apaydın, göz ve kulak burun boğaz uzmanları ile plastik cerrahların birlikte gerçekleştirdiği ameliyat sonucunda Vedat Oğuz’un sağ gözünün görme yetisini tamamen kaybettiğinin belirlendiğini, tedavinin gözü yerinde tutmaya çalışmak olarak devam ettiğini kaydetti.

Sürecin başarılı geçmemesi halinde 6 ay sonunda gözün alınarak yerine protez göz takılacağı bildirildi.

Aile yasal süreç başlatıyor
Baba Abdülkerim Oğuz, oğlunun olay günü arkadaşları ile gezmeye gittiğini belirterek şöyle dedi:

“Bu olaylara nasıl karıştı, neden oradaydı bilemiyorum. Biz oğlumuzdan hastaneye kaldırıldıktan sonra haberdar olduk. Onu hastaneye getirenler polisin yakın mesafeden hedef gözeterek ateş ettiğini söylüyor. Oğlum gencecik yaşında gözünü kaybetti. Bunun sorumlularının hesap vermesini istiyorum. Avukatlar vasıtası ile savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.” (başkahaber)

Gizem Uysal
4 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net

    This post is also available in: İngilizce