Radikal: ‘Başbakan’ın da 3 milyon takipçisi var!’ Ali Babacan

Lozan’da İstanbul’un olimpiyat adaylığı ile ilgili toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile yabancı gazeteciler arasında ilginç Gezi diyalogları yaşandı.

alibabacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da bulunduğu Lozan’da gerçekleştirilen İstanbul 2020 heyetinin IOC üyelerine yönelik 2020 Aday Şehirler Brifingi tamamlandı. Brifingde basına kapalı gerçekleştirilen teknik sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde yabancı basın mensupları özellikle Bakan Ali Babacan’a gazeteciler arasında Gezi Parkı ve sosyal medya ile ilgili ilginç diyaloglar yaşandı:

- İstanbul’un sunumunda IOC tarafından Gezi Parkı protestoları için soru gelmedi. Bunu kasten mi ayarladınız?

- Bilginizi teyit edin. Ben konuşmamda bahsettim bu konudan. Türkiye sürekli olarak demokrasisini geliştiriyor. Şiddet içermeyen barışcı gösteri evrensel insan haklarındandır. Farklı kaygıları olan insanların kendilerini ifade etmesi önemliydi. Onları dinledik şimdi değerlendiriyoruz. Ama bu gösterilerde yasadışı gruplar araba yaktı, mağaza camlarını kırdı. Biz bu durumda harekete geçmeliydik. Ama polis bir kaç hata yaptı. Şimdi herkesi dinledik. Yeni strateji geliştiriyoruz. Oy verenlerin değil vermeyenlerin de hükümetiyiz

- Sosyal medyaya gösterilen bir tepki var. Sosyal medya olimpik hareketin çok önemli hususlarından biri. Başbakan’ın sosyal medya yorumları AB çevrelerinde endişe yarattı?

- Öncelikle Türkiye’de 400 televizyon, bin 100 radyo ve binlerce gazete yayın yapıyor. Türkiye dünyada sosyal medyayı en yoğun kullanan ülke. Facebook kullamında en üst sıralarda. Spor bakanımızın 500 bin, başbakanımızın 3 milyon takipçisi var. Ama bu olayda yasadışı gruplar sosyal medyayı yanlış kullandı. Bu yüzden sosyal medyanın yasadışı amaçlar için kullanılmadığından emin olmalıyız.

- Hep yasadışı gruplar diyorsunuz. Biraz açar mısınız? Çünkü ABD ‘de yasadışı grup yok…

- ‘ABD’de yasadışı grup yok’ demenize şaşırdım. ABD’li yetkilerle çok yakın çalışırım çünkü. Siz bu sokaklarlarda dolaşan gruplardan birinin 3-4 ay önce ABD Konsolosluğu’na saldıran grup olduğunu biliyor musunuz?

3 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr