Radikal: Cezaevinden baro başkanı adayı

Örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı önümüzdeki günlerde yapılacak Ankara Baro Başkanlığı’na aday olduğunu cezaevinde gönderdiği mektupla açıkladı.

selcukkozagacli

Örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı önümüzdeki günlerde yapılacak Ankara Baro Başkanlığına aday olduğunu cezaevinde gönderdiği mektupla açıkladı. Kozağaçlı, mektubunda Gezi Eylemlerine vurgu yaparak “Sokaklardan tencere tava sesleri geliyor. Böyle olunca da bir sosyalisti baro başkanı seçmek için en uygun zaman bu zaman elbette” dedi.

ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı, geçen Ocak ayında yapılan operasyonun ardından örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık 6 aydır Kandıra Cezaevi’nde bulunan Kozağaçlı önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlerde Ankara Baro Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Havada biber gazı kokusu var
Kozağaçlı, baro başkanlığına adaylığını açıkladığı mektupta Gezi Parkı eylemlerine vurgu yaparak şu değerlendirmelerde bulundu: “Sokaklardan tencere tava sesleri geliyor, havada biber gazı kokusu var. Çünkü cüppelerimizin eteklerini ıslatarak yükselen tazyikli kimyasal suyu artık görmezden gelemeyiz. Adalet mücadelesi, sokağın heyecan verici basıncıyla Adliye’yi zorluyor. Çünkü bunlar güzel günler. Yaşamak, dövüşmek ve Avukatlık yapmak için güzel. Böyle olunca da bir sosyalisti baro başkanı seçmek için en uygun zaman bu zaman elbette.”

Barikat için oy atın
Mektubunda hiç bir şey eskisi gibi olmayacağına işaret eden Kozağaçlı, seçimlerde oy kullanacak avukatlara şu çağrıyı yaptı: “Hiçbir şey eskisi gibi değil ve bir daha da olmayacak! Sadece bir baro başkanı seçmek için değil; yüksek sesle itiraz edebilmiş olmak için, şaşırtmak, taraf olmak, barikatın en önüne güç vermek için oy atın. Sandığa gidin. Önünde durup oy atmadan bir düşünün; tazyikli suyun karşısında kollarınızı açmış coşku ile ıslanıyor gibi düşünün ve oyunuzu öyle kullanın!”

Daktilo verilmemişti
Kozağaçlı daha önce savunmasını yazabilmek için talep ettiği daktilo cezaevi idaresince “güvenlik gerekçesiyle” reddedilmişti.

Baro’da seçim heyecanı
Metin Feyzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilmesinin ardından Ankara Barosu Başkanlığı için seçim heyecanı yaşanmaya başlandı. Feyzioğlu’nun yerine en güçlü aday olarak mevcut Ankara Başkan Vekili Sema Aksoy olduğu belirtilirken, bir çok aday da bu koltuğa oturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ayşegül Dursun
2 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr