Fıratnews: AP Sosyalist ve Liberal grubu ‘Lice katliamı isyan ettirici’

Avrupa Parlamentosu Amed’in Lice ilçesinde karakol inşaatını protesto eden halkın üzerine ateş açılarak, Medeni Yıldırım’ın katledilmesi, 9 kişinin de yaralanmasına tepki gösterdi.

lice2

Lice’de karakol protestosu sırasında taşınan pankart

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda ve Liberaller ve Demokratlar İttifak Grubu Başkanı Guy Verhofstadt, Lice’de karakol yapımını protesto eden kitlenin üzerine ateş edilip Medeni Yıldırım’ın katledilmesini, 9 kişinin yaralanmasını kınadı.

Swoboda ve Verhofstadt ANF’ye verdikleri demeçte, böylesi bir katliamın asla kabul edilemeyeceğini belirtti. Bu tür yönelimlerin, hassas bir süreçte isyan ettirici olduğuna da dikkat çekti.

AP Sosyalist Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda, “Kürt meselesinin çözümü için barış ve sağlıklı bir diyaloğun konuşulduğu, bizim de önemle üzerinde durduğumuz bu süreçte yeni karakolların gündeme gelmesi anlaşılmazdır” dedi. Gezi Parkı direnişçileri ardından, şimdi de karakolları protesto edenlere silah sıkılmasının hem üzüntü verici, hem de kabul edilmez olduğunu belirtti.

Liberaller ve Demokratlar İttifaklar Grubu Başkanı Guy Verhofstadt da “Biz birkaç hafta önce AP’de bir tartışma yürüttük. Bu tür olaylara tavrımızı koyduk. Şimdi ise karakol yapımını protesto edenlerin üzerine askerlerin kurşun sıktığı haberlerini duyuyoruz. Bu tür uygulamalar isyan ettirici” dedi.

2 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com