Sendika.org: Ankara Emniyeti hesap vermedi, tacize uğrayan Eylem’i suçladı

Ankara Emniyeti, resmi sitesinde bir açıklama yayınlayarak, polisin tacizine uğrayan Eylem Karadağ’ı ‘iftira atmakla’ suçladı. Ankara Emniyeti ‘tacize uğrayan kadın suçludur’ diyen, kadının örgütlü olmasını ve politik mücadelenin içinde yer almasını ‘suç’ kanıtı olarak gösteren bildik erkek egemen, gerici söyleme sarılarak kendini aklamaya çalışıyor.

polisarmasi

Kadını suçla ki diğer kadınlar sussun

Taciz ve tecavüzü yapandan hesap sorulmazken saldırıya uğrayan kadının sorgulanması yargıdan polise, medyadan aileye  tüm ayaklarıyla erkek egemen sistemde kadınların taciz karşısında susması yönündeki temel toplumsal baskı biçimi. Ankara Emniyeti de Eylem’i suçlayarak sistematik olarak polis tacizine uğramış olan diğer direnişçi kadınları susturmaya çalışıyor.

Eylem Karadağ, polisin 26 Haziran’da Dikmen halkına yönelik saldırısında gözaltına alınmış ve akrebin içinde cinsel saldırıya uğramıştı. Tacizden sonra susmayan Eylem, tüm direnişçileri halk isyanı boyunca en önde yer alan kadınları baskı altına almak için tacizi ve şiddeti sistematik hale getiren polise ve kadın düşmanlığını örgütleyen AKP’ye karşı mücadeleye çağırmıştı.

‘İftira atıyor çünkü daha önce de gözaltına alındı’

Ankara Emniyeti, Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü imzası ile yayımladığı açıklamada Eylem Karadağ’ın “asılsız” iftiralarda bulunduğunu iddia etti.

Açıklamada “Eylem K. isimli eylemcinin, 18.05.2013 günü “Hatay ili Reyhanlı İlçesinde meydana gelen olayları protesto etmek” amacıyla gerçekleştirilen kanuna aykırı eylemlerde bulunduğu” denilerek  Eylem’in daha önce Reyhanlı katliamını protesto etmesi  ve  polis saldırısında gözaltına alınması “taciz konusunda iftira attığı”  iddiasına dayanak olarak gösterildi.

Emniyet açıklamasında ayrıca, Eylem Karadağ’ın 3 kez gözaltına alındığını, her üç ifadesinde de benzer taciz iddialarında bulunduğu söylenerek bunun “manidar bulunduğu” belirtildi. Asıl ‘manidar’ olan ise emniyetin bir kadının beyanı ve suçlaması karşısında soruşturma açmak, hesap vermek yerine polemiğe yönelmesi. Polise yönelik taciz suçlamasının fazlalığını tacizin olmadığına kanıt olarak gösterme çabası. Eylem Karadağ’ın avukatlarından aldığımız bilgiye göre ise Emniyet “yalan beyanda” bulunuyor. Eylem Karadağ’ın daha önceki gözaltılarında ‘taciz’ edildiğine ilişkin bir beyanı yok.

Kadınlar harekete geçiyor

Gezi direnişinin başından itibaren sokaklarda ve gözaltında yaşanan polis şiddeti, cinsel taciz, tecavüz tehdidi, ince arama zorlaması, hakaret direnişçiler tarafından sürekli gündem yapılırken Ankara Emniyeti Eylem Karadağ ile ilgili açıklamasını ‘Gezi Parkı protestoları nedeniyle gözaltına alınan eylemciler içerisinde daha öncede bayanlar olmasına rağmen bu tarz iddialarla ilk kez karşılaşmaktadır’ diyerek sonlandırdı.

Direnişçi kadınlar ise gözaltında taciz ve tecavüze karşı harekete geçiyor. Ankara’da gerçekleşen eylemlerin yanında İstanbul’da gerçekleştirilen ve yüzlerce  kadının biraraya geldiği forumlarda mücadele programı oluşturuluyor. Tüm direnişçi kadınlar polis tacizini ve cinsel saldırı tehditlerini teşhir etmeye çağrılıyor.

Eylem Karadağ’ın Sendika.org’ye verdiği röportaj için tıklayın: http://www.sendika.org/2013/06/polis-tacizine-ugrayan-eylem-karadag-susmayalim-ki-cesaretimizden-korksunlar/

Ankara Emniyet Müdürlüğü açıklaması: http://www.ankara.pol.tr/Haberler/Sayfalar/Ankara-Emniyet-Mudurlugu—Basin-Aciklamasi-01072013.aspx

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org