Sendika.org: Sarıgazi yürüyor, direniş sürüyor

Gezi direnişini halk hareketine taşıyan temel dinamiklerden biri emekçi mahallelerde halkın militan, kitlesel, sürekli eylemleri oldu. Sarıgazi de bugüne kadar süren kesintisiz sokak eylemleri ve yapılan halk toplantıları ile İstanbul direnişinin önemli adreslerinden biri.

sarigazi

Sarıgazi halkı tam bir aydır her akşam sokağa iniyor ve yürüyüşlerini sürdürüyor. Bu akşam da her gün olduğu gibi saat 21.00’da Vatan İlköğretim önünde buluşacak olan Sarıgazililer 2 Temmuz Salı günü ise dev bir buluşmaya hazırlanıyor.

Sarıgazi halkı 2 Temmuz’da katliamda yitirdiklerini anmak ve hesap sormak için Yenidoğan, Sarıgazi, Çekmeköy, Samandıra’dan oluşturulacak 4 ayrı yürüyüş kolunun saat 21.00′da Sarıgazi Festival Alanı’nda buluştuğu büyük bir miting gerçekleştirecek.

Sarıgazi halkı ilk günden itibaren sokakta

31 Mayıs günü AKP faşizmi Gezi Parkı’na halk isyanını tetikleyen saldırısını gerçekleştirdiğinde Sarıgazi halkı için de 1 ay boyunca sokak eylemleri ile kesintisiz süren direniş başlamış oldu. Saldırının olduğu gece Sarıgazi’de ilk refleks eylemle başlayan direniş giderek kitleselleşti.

1 Haziran’da Sarıgazi halkının kitlesel olarak katıldığı ilk eylem Vatan İlköğretim önündeki buluşma ve Demokrasi Caddesi boyunca yapılan yürüyüşle gerçekleşti ve daha sonra hemen her gün yaklaşık 3 saat süren ve tüm mahallelerin dolaşıldığı eylemler kesintisiz devam etti.

Kaymakamlık barikatı halk direnişi ile aşıldı

1 Haziran’da Demokrasi Caddesi üzerinde yer alan Kaymakamlık önünde polis halk yürüyüşünün önünü barikatla kesip eylemi durdurmaya çalıştığında başlayan çatışmalar 3 gün boyunca gece eylemlerinde Sarıgazi’nin tamamına yayıldı.

Polisin vahşi saldırıları Sarıgazi halkının direncini kırmadı. Sarıgazi halkı her gece yürüyüşlerine devam etti.

Sancaktepe Kaymakamı ve AKP’li Sancaktepe Belediye Başkanı halkın direnişi karşısında 4 Haziran Salı günü geri adım atmak zorunda kaldı. Sarıgazi Cemevi’ne gelerek görüşme talep etti. Polis yürüyüş güzergahından çekildi.

20 bin Sarıgazili sokakta

Direnişle Kaymakamlığa geri adım attıran ve meydanı kazanan Sarıgazi halkı 4 Haziran akşamı binlerce insanla sokağa döküldü.

Sarıgazi direnişinde 3 gün boyunca yaşanan şiddetli polis saldırılarında onlarca direnişçi yaralandı. Hülya Kocaarslan polis saldırısı sonucu gözünü yitirdi. 3 Haziran direnişinde Hakan Yaman isimli emekçi çok sayıda çevik kuvvet polisi tarafından darp edildi. Polisler tarafından yanan ateşin içine atıldı. Yaman, olaydan sonra sol gözünü kaybederken, vücudunda yanıklar oluştu, elmacık kemiği ve burnu kırıldı.

Sarıgazi halkı bu polis şiddetine rağmen direnişin taleplerini sahiplenmekten ve sokağa çıkmaktan vazgeçmedi.

Dayanışma çadırı, halk kürsüsü, Hakan Yaman Kütüphanesi kuruluyor

Devam eden günlerde de polis saldırıları yinelendi. Ancak direnişi büyüterek sürdüren Sarıgazi halkı Demokrasi Caddesi’nin başına 7 Haziran’da dayanışma çadırlarını ve polis saldırısı ile ağır yaralanan Hakan Yaman adına bir kütüphane kurdu.

Sarıgazi halkı kendi yemeğini Taksim Gezi’de süren direnişle paylaşmak için dayanışma çadırlarına getirdi. Toplanan destekler Taksim’e götürüldü. Gece, gündüz çadırlarda nöbet tutuldu.

Her akşam saat 21.00’da sokaklara inen Sarıgazi halkı her gün Sarıgazi’nin farklı mahallerine, tencere tavayla “Her yer Taksim Her Yer Direniş“ pankartıyla yürüdü.

Eylemlerin bitiminde kısa film izlendiği günler olduğu gibi belirli günlerde de halk kürsüleri kuruldu.

10 saatlik yürüyüş: Sarıgazi halkı köprüyü geçiyor

Direnişin hiçbir gününde Sarıgazi halkının mücadele azmi gerilemedi.

Gezi Parkı’na 15 Haziran’da yapılan son saldırının haberi geldiğinde Sarıgazi halkı kendi yürüyüşüne başlamıştı. Saldırı haberi alındığında önce 3 otobüs insan Taksim direnişine katılmak için yola çıktı. Ardından Sarıgazililer Şile otobanını kapatarak yürüyüşe geçme kararı aldılar.

Yol kesileceği duyurulduğunda binlerce insan evlerinden tencere tavayla sokağa döküldü. Yürüyüş güzergahında olan ve Sarıgazi’den yürüyüş haberini alan Çekmeköyden ve Dudullu’dan da katılımla 10 bini aşkın insan otobana indi.

Taksim’den gelen saldırı haberleri Sarıgazi halkının AKP faşizmine öfkesini katlarken, halk Taksim’e yürüme kararı aldı. Halk tam 10 saat boyunca hiç mola vermeden Boğaziçi Köprüsü’ne yürüdü ve Köprü’yü geçti.

Yol boyunca polis halkın önünü tam 3 kez barikatla kapattı. Taksim’e ulaşmaya ve oradaki direnişçilere katılmaya kararlı olan binleri polis barikatı durduramadı. Barikatlar açıldı.

Sarıgazi halkı direne direne Mecidiyeköy’e kadar ulaştığında şiddetli bir polis saldırısı ile karşılaştı. Direniş Mecidiyeköy’de sürdü.

1 Haziran’dan 1 Temmuz’a Sarıgazi’de direniş eylemlerle, toplantılarla sürüyor

16 Haziran’da Sarıgazi halkının yürüyüşüne yeniden polis saldırdı. Sarıgazi’de başlayan çatışma sabaha kadar sürdü, polis çadırları ve kütüphaneyi tıpkı Gezi Parkı’nda olduğu gibi yaktı.

Halk yine sokağa çıkmaktan vazgeçmedi. 17 Haziran’da meydana temsili çadır kuruldu.

Sarıgazi halkı her gece yürüyüşlerini sürdürürken 21 Haziran’da ilk forumunu yaklaşık bin kişilik katılımla gerçekleştirdi. Forum’da da konuşulanlar üzerine Sarıgazi’de mahalle toplantıları yapılmasına karar verildi.

21-26 Haziran arasında yürüyüşler gerçekleşirken bir yandan da 6 ayrı mahallede gerçekleşecek halk toplantılarının duyuruları yapıldı.

Mahallelerde halk toplantılarından mahalle meclislerine

26 Haziran Çarşamba günü Sarıgazi’nin 5 mahallesinde toplantılar yapıldı. ‘Sokaklar da parklar da bizim’ diyen Sarıgazililer 26 Haziran Çarşamba akşamı İnönü Mahallesi Festival Alanı’nda, Atatürk Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda, Meclis Mahallesi Mahsuni Şerif yaya yolunda, Kemal Türkler Mahallesi Büyük Park’ta, Merkez Mahallesi Fatih Parkı’nda özellikle de kadınların yoğun katılımı ile halk toplantılarını düzenledi ve mahalle meclisleri kurmak için ilk adımı attı. Toplantılarda herkes sözünü söyledi, özellikle mahallede örgütlenmek zorunda olunduğu defalarca vurgulandı.

2 Temmuz’da sokağa büyük mitinge

Sarıgazi’de halk direnişinin etkisi ile bölgedeki tüm cemevleri, köy dernekleri, mahalle muhtarları ve 2 Temmuz’da Sivas’a gidecek olan kurumlar dışında tüm devrimci demokrat kurumlar Sarıgazi’de,  Sarıgazi, Yenidoğan, Samandıra ve Çekmeköy halkının katılımı ile Sarıgazi Festival Alanı’nda miting yapma kararı aldı. Bundan sonra da birlikteliği sürdürme konusunda bir irade açığa çıktı.

Sarıgazi’de sokakta birleşen halkın tek bir sloganı var: Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

1 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org