Başka Haber: “Homofobik AKP’den medet ummadık, ummayacağız” İzmir Onur Yürüyüşü Alsancak’ta gerçekleşti

İzmir’de ilk kez düzenlenen LGBT Onur Yürüyüşü dün akşam Alsancak’ta gerçekleştirildi.

izmir-lgbt

‘Onur Yürüyüşü’ Alsancak İskele’de toplanan bin 500 kişinin katılmıyla başladı.

Topluluk “Biz aşkı çok iyi biliriz”, “Diren Ayol” ve “Dünya Yerinden Oynar Geyler Özgür Olsa” sloganlarıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri boyunca yürüdü.

Çevredeki esnaf ve halkın da alkışlarıyla birlikte yürüyen grup “Homofobiye hayır”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Velev ki ibneyiz, alışın her yerdeyiz” ve ” Lice’ye bin selam” sloganları eşliğinde homofobi ve transfobiye karşı özgürlük taleplerini yükseltti.

Gül Sokak’ta yapılan basın açıklamasında “Gökkuşağının kızılı olarak tüm direnişçileri çapulcuları ve LGBT bireylerini selamlıyoruz. LGBT’lerin eşitlik için sürdüdüğü mücadele sınıf mücadelesinde ayrı bir mücadele değildir. LGBT’lerin eşitlik var olma mücadelesi aynı zamanda gericilikle, piyasacılıkla, ayrımcılıkla mücadeledir. LGBT’ler AKP anayayasına sığmaz. AKP’nin pazarlamaya çalıştığı yeni anayasa sürecine dahil olmaya reddediyoruz. AKP’nin anayasa taslağı üzerinden haklar talep etmek bu gerici partinin meşruiyetini tanımak demektir. Homofobiye, transfobiye, cinsiyetçiliğe, ve diktatörlüğe boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Gerici, faşist, homofobik AKP’den hiçbir zaman medet ummadık, ummayacağız” denildi.

1 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org