21. LGBT İstanbul onur yürüyüşü basın açıklaması

onurhaftasi13

Direniş kardeşlerimiz ve sevgili dostlar merhaba,

Lezbiyen Gey Biseksüel Trans Hareketi Türkiye’de 20 yılını geride bıraktı. “Direniş” temasıyla gerçekleştirdiğimiz 21. LGBTT Onur Haftası’nda hepimiz için onurlu bir yaşam talebini hangi yollarla kuracağımızı konuştuk, birlikte eyledik.

Tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Parkı direnişi ile birlikte, homofobik, tranfsobik ve cinsiyetçi olmayan özgür bir dünya talebimizi yüksek sesle haykırdık. Bugün burada hükümetin, eşcinsel ve trans bireylerin yaşama, çalışma ve barınma hakkımıza saldırısına karşı birlikte karşı koyuyoruz.

LGBT hareketinin 21 yıllık geçmişi ve Gezi Parkı direnişinde elde ettiğimiz ortaklaşma deneyimi şunu gösterdi ki, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya ve onurlu yaşam talebimizi hep birlikte hayata geçireceğiz.

Bizler LGBT’ler olarak hükümet ve devlet tarafından ötekileştirilerek hasta ve sapkın olarak kabul ediliyoruz. Ahmet Yıldız, R.Ç. ve daha birçok eşcinsel ve trans cinayetinde yargının tavrından da göreceğimiz gibi katiller cezalandırılmıyor, haksız tahrik indirimleriyle serbest bırakılıyor. Eşcinsel ve trans bireyler aileleri tarafından zorunlu terapiye maruz bırakılıyor, öldürülüyor. Buna karşın LGBT bireylerin aileleri biraraya geliyor, LİSTAG’lı ailelerin örgütlenmesi bize başka bir ailenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Trans bireyler her gün okulda, sokakta, evde, işyerinde ayrımcılığa maruz bırakılıyor, iş bulamıyor, Ülker Sokak, Bayram Sokak, Eryaman ve Avcılar’da yaşadığımız gibi en temel yaşam haklarından mahrum bırakılıyor, evlerinden sürülüyor, tehdit ediliyor.

Yalnızca bir sene içinde 18 trans birey nefret cinayetlerine kurban gitti, biz bu cinayetleri unutmuyoruz ve takipçisi olacağımız ilan ediyoruz.

AKP 11 yıllık iktidarı boyunca LBGT’lerin taleplerini hiçbir zaman dikkate almadı. Anayasa’ya “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibaresinin hiçbir şekilde eklenemeyeceğini söylemekle kalmayıp, Meclis kürsüsünden defalarca bizleri hasta ve sapkın ilan etti. Kürtaja karşı çıkan, üç çocuk doğurmamızı buyuran, eşcinsellerin aile kuramayacağını iddia eden hükümete ve ideolojisine itirazımız var, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir.

Devletin, polisin, hükümetin her gün artan şiddetine, sokaktaki nefreti besleyen, genel ahlakı kutsayan ideolojiye karşı halkların kardeşliği, özgürlük ve eşitlik talebimizi her yerde ve her gün dile getiriyoruz. Barış sürecini başlattığını iddia eden hükümet, son olarak Lice’de halkın barış talebine silahlarla karşılık verdi, bir kardeşimizi daha aramızdan aldı, onlarcasını yaraladı. Biz bu topraklarda yıllardır devlet eliyle sürdürülen bu kirli savaşın gerçek barış ve demokrasiyle son bulması talebimizi de dile getiriyoruz.

Bugün tarihsel bir dönüm noktasındayız. On binlerce insan LBGT’lerin ve hepimizin özgürlük ve eşitlik talebi için sokakta. İstanbul dışında İzmir’de ilki yapılan Onur Yürüyüşü ve dünyanın birçok yerinde yapılan onur yürüyüşlerindeki dayanışma pankartları sesimize ses katıyor. Bugün aramızda Almanya’dan ve Türkiye’den milletvekilleriyle yan yana yürüyoruz.

Bizim kalbimizde, devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz bir dünyanın hayali var. Bu hayali gerçekleştirmeden hiç bir yere gitmiyoruz, sonuna kadar direneceğiz. BURADAYIZ ALIŞIN, GİTMİYORUZ.

21. İstanbul LGBT Onur Haftası Komisyonu

İmzacılar

Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği
İstanbul LGBT Dayanışma Derneği
Kadın Kapısı
SPoD Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği
Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği
Kaos GL Derneği
LİSTAG LGBT Aileleri İstanbul Grubu
Keskesor
Mersin LGBT
Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
Hebun Diyarbakır LGBT
Morel Eskişehir LGBT Oluşumu
İstanbul Ayıları
Anadolu Ayıları
Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi
İllet
Tüm LGBT Üniversite Öğrenci Kulüpleri

30 Haziran 2013
Kaynak; http://onurhaftasi.tumblr.com/