Cumhuriyet: Barodan çifte suç duyurusu

Polis mağduru çocuk ve Akrep’te cinsel tacize uğrayan Eylem K. için savcılığa başvurulacak.

polis-aracinda-taciz

Ankara Barosu, Dikmen’deki gösteriler sırasında 25 yaşındaki Eylem K’nin polis tarafından Akrep içinde taciz edilmesi ile 12 yaşındaki bir çocuğun gözaltına alınması olaylarına ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Baro Başkanvekili Sema Aksoy, gözaltına alınan çocuğun psikolojik durumunun kötü olduğunu belirterek “Hiç konuşmuyor, odasına kendisini kapatıyormuş” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’in dün manşetten verdiği “Akrep’te cinsel taciz” haberi gündem yarattı. Birçok haber sitesi, taciz haberini sitesinden yayımlayarak okurlarına duyurdu. Birçok yurttaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden attıkları mesajlarla olaya tepki gösterdi.

Taciz olayının açığa çıkmasının ardından Ankara Barosu da harekete geçti. Ankara Barosu Başkanvekili Sema Aksoy, taciz olayıyla baronun avukatlarının yakından ilgilendiğini belirterek, pazartesi günü suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Eylemlere yönelik polis şiddetinin çok ciddi bir mesele olduğunu belirten Aksoy, şöyle konuştu:

“31 Mayıs’tan bu yana gelişen sürece baktığımızda elimizdeki veriler, güç kullanmanın ötesinde bir şiddet vakası yaşandığını gösteriyor. Bunları kanıtlayan çok sayıda olay varken polisin hiç şiddet uygulamadığını söylemek imkânsız. Bize yüzlerce insan başvurdu. Sadece bizim üç avukatımız darp edilerek ağır şekilde yaralandı. Bir tanesinin göz kaybı var. Bu olayları hiçbir şey olmamış gibi görmezden gelmek, olayların ciddi şekilde artmasına neden olur. Kim suçluysa gereken cezalar verilmeli.”

Sema Aksoy, yine Dikmen’de geçen hafta 12 yaşındaki çocuğun gözaltına alınması olayını da yakından takip ettiklerini bildirdi. Çocuğun önceki gün hastaneye götürülerek psikolojik kontrollerinin yaptırıldığını belirten Aksoy, “Çocuğun durumunun hiç iyi olmadığını söylediler. Hiç konuşmuyor, odasına kendisini kapatıyormuş. Son derece sıkıntılı bir durum yaşanıyor” dedi. Baroya bağlı Çocuk Hakları Merkezi’nin konuyla ilgilendiğini belirten Aksoy, bu hafta içi savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Alican Uludağ
30 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr