Fıratnews: Taksim’de polis saldırısı

HDK’nin Lice’de karakol yapımını protesto eden yurttaşlara askerlerin ateş açmasını protesto etmek için yapacağı yürüyüş ile Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine yapılacak anma etkinliği öncesi Gezi Parkı ve Taksim Meydanı çevresi polis ablukasına alındı.

polissaldirisi2

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol yapımını protesto eden yurttaşlara askerler tarafından ateş açılmasını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na yapacağı yürüyüş ile Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Taksim’de yapılacak anma etkinliği öncesi polis, Gezi Parkı ve Taksim Meydanı çevresini ablukaya aldı. Çevik kuvvet polisleri Taksim Anıtı ve Gezi Parkı’nın karşısındaki alana barikat kurdu.

Taksim’de polis saldırısı

Taksim’de Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri ve asker kurşunuyla katledilen Medeni Yıldırım’ı anmak için bir araya gelen onbinlerce kişiyi polis önce kalkanlarla İstiklal Caddesi’ne sürükledi, ardından da biber gazı ve coplarla saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alınırken plastik mermilerin de kullanıldığı belirtildi.

Taksim Dayanışması’nın Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri anmak için yaptığı Taksim’de bir araya gelme çağrısı sonrası on binlerin Taksim’i doldurmasının ardından Gezi direnişinde yaşamını yitirenler ve Lice’de asker kurşunu ile yaşamını yitiren Medeni Yıldırım anıldı. Anmanın ardından meydanda bekleyişini sürdüren grubu ise polis önce kalkanlarla İstiklal Caddesi’ne sürükledi, ardından da biber gazı ve coplarla saldırdı. Çok sayıda kişinin coplarla darp edilerek gözaltına alındığı saldırıda plastik mermilerin de kullanıldığı belirtildi. Polis saldırısı Sıraselviler Caddesi’nde devam ediyor.

Polis halkı plastik mermi yağmuruna tuttu

Taksim dayanışması tarafından gerçekleştirilen anma sonrası meydan yine polis terörüne sahne oldu. Çevik kuvvet ekipleri müdahaleden kaçan insanları yere yatırarak darp etti. Her bir kişiye Bir dört çevik kuvvetin çullandığı gözlemlenirken, yerlerde darp edilen bir çok kişi yaka paça gözaltına alındı.

Bu kez müdahale gaz bombası fırlatmayan polisin kitleye çok yakından plastik mermi yağmuruna tutması dikkat çekti. Müdahale sırasında cihangir tarafına doğru koşan bir çok kişinin ayakkabısı yerde sahipsiz kalırken, kitleyi kovalayan çevik kuvvet ise tüm esnafların, cihangir sakinlerinin yuhlamalarına karşılandı.  Müdahalen sonra kitle ,  “ Bu daha başlangıç mücadeleye devam “, “ Kürdistan faşizme mezar olacak”, “ Diren Lice Taksim yanında” , “ Şehid namirin” sloganlarıyla, “ Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde Taksim meydanına tekrar geldi. Şu anda müdahale olmasa da gergin bekleyiş sürüyor…

polissaldirisi3 polissaldirisi4 polissaldirisi1

29 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com