Radikal: Gezi Parkı’nda bahar temizliği

Gezi Parkı ilk defa bu kadar temiz oldu, atmosfer ilk günlerdeki gibi barışçıl ve yapıcı. Miting otobüsü üzerinden sürekli ‘Bayrakları indirin’ anonsu geçiliyor. Herkes gönüllü, her şey bedava!

Gezi Parkı'nda bahar temizliği

Aktivistlerin bir kısmı gece boyunca yangın riskine karşı yanan araçların başında nöbet tuttu, sabah ise Taksim baharı temizliği başladı.

Gezi Parkı ’nda her şey 27 Mayıs Pazartesi gece yarısı iş makinalarını durduran 20 kişinin kurduğu iki çadırla başladı. Beş gündür parka geri girebilmek için polisle mücadele eden halk, dün günü parkta bahar temizliğiyle geçirdi. Göstermelik değil, tam anlamıyla ince temizlik! Herkesin elinde eldivenler, cam kırıkları teker teker toplanıyor. Kaldırımların arasında birikmiş toprak bile temizleniyor. Lavanta diken de var, biberiye de… Parkta yaşayan kedi ve köpekler için ağaçların altına mama bırakılıyor…

‘Lütfen bayrakları indirin gülümsemenizi görelim’

Cumartesi akşam parka girildikten sonraki isyan hali, yağmurla birlikte ilk günlerdeki barışçıl ‘sivil itaatsizlik’ ruhunu tekrardan yakalamış. İşgali başlatan aktivistler, gece boyunca uğraştı. Saatlerce ters çevrilmiş araçların, camları kırılmış otobüslerin başında nöbet tutularak yangın çıkmasını ve parka zarar gelmesini önlemeye çalışıldı. Dün sabah ise artık ortam sakin. Nöbeti ‘herkes’ devralmış: yere sigara izmariti atan bile anında uyarılıyor!

Miting otobüsü üzerinden sürekli anons geçiliyor: ‘‘Bu bir halk direnişidir. Lütfen flamaları temsili seviyeye çekelim, bayrakları indirelim. Gülümsemelerinizi görmek istiyoruz!’ Gerçekten de herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme var.”

Bir grup da imece usülü altgeçit inşaatından toplanan parke taşlarıyla toprağa ‘Taksim halkındır’ yazıyor. Parkta ilk günkü çadırları kuran aktivistlerin anlatmak istediği tam da bu aslında…
Her şeye rağmen parktakiler hâlâ polis müdahalesine karşı önlemi elden bırakmıyor. Taksim’e çıkan tüm yollar hâlâ barikatlarla kapalı. Parktaki bir çay bahçesi de sağlık birimine dönüştürülmüş. Onlarca doktor ve tıp öğrencisi polis müdahalesi olasılığına karşı burada. Astım ilaçlar ve antiasit solüsyonları hazır bekliyor…

Parkta pazartesi günü ilk çadırların kurulduğu noktada da bedava yemek, içecek, temizlik malzemesi ve kıyafet dağıtan seyyar standlar kurulmuş. Standlar polisin parktan çekilirken bıraktığı barikatlardan yapılmış. Burada herkesin getirdiği malzemeler toplanıyor ve isteyene bedava dağıtılıyor.

İstanbul ’un en çeşitli kahvaltısı da burada: patatesli börek mı istersiniz, limonata mı? Bir gönüllü de seyyar satıcılığa girişmiş: ‘Gezi Parkı pidesi geldi’ diye bağırıyor. Önünde ‘2013 gezi parkı modası’ afişi olan standda yağmurluk, temiz tişört, şapka dağıtılıyor. Temizlik Cihangir ’den Gümüşsuyu’na kadar uzanıyor. Her köşe başında gönüllüler çöp topluyor….

Elif İnce
3 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr