habersoL: NTV ‘Reklamların çekilme nedeni toplumsal olaylar’

AKP’ye karşı tüm yurtta yükselen direniş seslerini görmezden gelmeyi başaran Türk medyası bir yandaşlık sınavının altından daha başarıyla kalktı. Reklam verenlerin bu duruma tepki göstererek reklamlarını çektiği iddiası ise NTV tarafından izah edildi. Reklam azlığının nedeni toplumsal olaylarmış.

ntv

Halkın büyük tepkisini çeken NTV, CnnTürk, Habertürk gibi haber kanalları, Türkiye eylemdeyken “Mars’ta hayat”, “Penguenlerin yaşamı” gibi belgeseller yayınlamayı tercih etti. Basına yansıyan haberlerden biri de bu duruma, marka değeri yüksek firmaların da bulunduğu şirketlerin reklamlarını geri çekme kararı aldığı iddiası olmuştu.

Reklamverenlerin, Doğuş Grubu sahibi Ferit Şahenk’in AKP’ye yakınlığı nedeniyle haberleri görmezden geldiğini düşünerek reklamları geri çektiği ve NTV çalışanlarının da kanallarının sansür tercihinden rahatsız olduğu gerekçesiyle gerilim yaşadığı iddiaları NTV tarafından yapılan bir açıklamayla reddedildi.

Toplumsal olay varsa, NTV nerede?
Açıklamasında; “Bu gibi durumlarda yoğun bilgi kirliliği yaşandığı için kamuoyunu bilgilendirmek isteriz. NTV’den reklamların çekildiği haberi gerceği yansıtmamaktadır. Toplumsal olaylar ve doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda reklamveren, reklam sayılarını düşürür veya bir süreliğine dondurur. Bu durum sadece NTV için değil, haber kanalları başta olmak üzere tüm televizyonlar için geçerlidir. Geçmişteki benzerlerinde olduğu gibi bugün de yaşanan budur.” diyen NTV, toplumsal olayların yaşandığını ancak kendilerinin buna kayıtsız kaldığını da ifşa etmiş oldu.

NTV koridorlarında çalışanların bir gerilim yaşadığı iddiasını da reddeden kanal; “NTV haber ekipleri alanda canla başla çalışmaktadır. Bu gibi maksadını aşan haberler, özveriyle çalışan habercilerin hayatını zorlaştırmaktadır.” dedi. Ancak, alanda canla başla çalışan habercilerin haberlerinin “nereye gittiği” ve neden yayın şansı bulamadığına dair bir açıklama kanal tarafından yapılmadı.

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr