Bianet: Direnişçiler Gezi Parkı’nı temizledi

Taksim Gezi Parkı’nda temizlik yapıldı. Dün çıkan iki yangın ise direnişçiler su zinciri kurarak elbirliğiyle söndürüldü. Temizlik örgütlenmesi tüm Taksim’e yayıldı.

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı sürdürülen eylemlerin dördüncü gününde polis Taksim’den çekilmesinin ardından İstanbullular, geceyi Gezi Parkı’nda geçirdi.

Yaşanan direniş süresince Gezi Parkı Nöbeti’nde düzenli olarak yapılan temizlik, bu sabah saattlerinde yapılmaya başlandı. Direnişçiler, sprey boyayla yazılar yazılan kepenkleri de temizliyor.

2haziran-taksim

Temizlik ve çevre düzenleme işi hep birlikte imece usülü yapıldı.
Yağan yağmura karşın Gezi Parkı’nın eski haline dönüdürülmesi için günlerdir fiziki mücadele veren direnişçiler özveriyle çalıştı.

İki yangın el birliğiyle söndürüldü

Dün (1 Haziran) akşam saatlerinde Gezi Parkı’nı geri alan İstanbullular, çıkan izdiham sırasında çıkan iki yangını el birliğiyle söndürdü.

2haziran-taksim-2

İlk yangın Parkın meydan girişinde polislerin kullandığı barakada çıktı. Barakının üzerine olayı açıklamak amacıyla “Polis yaktı, halk söndürdü” yazıldı.

İkinci yangın

İkinci yangın ise direnişin başlamasına neden olan ağaç katliamının ve yıkımın yapıldığı yerdeki konteynırda çıktı. Konteynır direnişçilerin müdahalesine rağmen, şüpheli iki kişi tarafından çıkarıldı. Bu kişiler parktan koşarak uzaklaştı.

2haziran-taksim-3

Her iki yangında da su taşıma zinciri oluşturuldu; barakalar kullanılmaz hale gelmesine rağmen, yangın ağaçlara sıçramadan durduruldu. (HK/ÇT)

* Fotoğraflar: Zelda Capulet, Çağla Öztek, Nilay Vardar

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org