Bianet: Habercilerin hedef gösterilmesine tepki sürüyor

Gezi direnişi boyunca gazetecilere yönelik baskılara ve hainlik suçlamalarına tepki sürüyor. IPI suçlamalardan endişeli olduklarını belirtti, Basın Konseyi de açıklamaların “çirkin bir iftira” olduğunu söyledi.

gazeteci

Basın örgütleri hükümetin Gezi direnişini takip eden ulusal ve uluslararası basına mensup gazetecilere yönelik baskılayıcı tutumuna tepki göstermeye devam ediyor. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İletişim ve Halkla İlişkiler Direktörü Anthony Mills gazetecilere yönelik suçlamalardan endişe duyduklarını söyledi.

“Sadece görevlerini yapmakta olan gazetecilere karşı yürütülen, hiçbir kanıtı olmayan hainlik suçlamalarından derin endişe duymaktayız. Biz hem başbakanı hem de tüm ilgilileri, gazetecilere karşı şiddeti körükleyecek söylemlere son vermeye çağırıyoruz.”

Basın Konseyi: İftiraları reddediyoruz

Basın Konseyi ise BBC muhabiri Selin Girit’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Twitter’da hedef gösterilmesi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki grup toplantısında da Girit’e yönelik sözlerini “çirkin bir iftira” olarak nitelendirdi.

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada halkın bilgilendirilmesi adına habercilik yapan bağımsız basını hedef göstermesini şiddetle kınıyoruz.

“Başbakan Erdoğan’ın; gezi parkı olaylarını izlerken sorumlu gazetecilik anlayışıyla hareket eden, objektif kriterleri esas alan basın kuruluşlarını dış güçlerle iş birliği içinde göstermesini çirkin bir iftira olarak reddediyoruz.”

Basın Konseyi yöneticileri daha sorumlu olmaya çağırdı. (EA)

27 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org