Radikal: Polisin ‘Gezi eylemcisi sanarak’ darp ettiği şoför şiddeti işaretlerle anlatabildi!

Sancaktepe’de Gezi parkı olayları sırasında yoldan geçerken 5 polis tarafından darp edilerek bir gözünü kaybettiği ileri sürülen Hakan Yaman’ın eşi ve avukatı açıklama yaptı.

hakanyaman1

Gezi eylemlerinin devam ettiği 4 Haziran’da Sancaktepe’de servis şoförü Hakan Yaman’ın ‘gösterici sanılarak’ polis tarafından darp edilip yaralanması hakkında suç duyurusu yapıldı. Yaman’ın ailesinin savcılığa yaptığı suç duyurusunda 8 yaşındaki Hakan Yaman’ın karnından gaz bombasıyla vurulup sert bir cisimle gözünün çıkarıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak o anların hemen ardından çekildiği ileri sürülen bir video da savcılığa sunuldu. Konuyla ilgili olarak Hakan Yaman’ın eşi Nihal Yaman ve avukatı Elif Eylem Kınacılar açıklama yaptı.

OLAYI EL İŞARETLERİYLE ANLATABİLDİ 
Evinde tedavisi süren ve konuşamayacak durumda olan Hakan Yaman, basın mensuplarının sorularını el ve baş işaretiyle yanıtlamaya çalıştı. “Sizi polisler mi darp etti?” şeklindeki soruya Yaman, başını sallayıp onaylayarak cevapladı. Kaç kişi oldukları şeklindeki soruya ise eliyle 5 işareti yaparak cevap verdi.

969872_436068173167874_1766270990_n

‘EŞİME YAPILANLAR CANAVARLIK’

Hakan Yaman’ın 32 yaşındaki karısı Nihal Yaman, eşinin elini sıkı bir şekilde tutarak yaptığı açıklamada, “Ailem ve çocuklarla hiç haketmediğimiz çok zor günler yaşadık. Olay günü beni aradılar apar topar hastaneye gittik. Darp sonucu beyninde sorun oluştu. Eşimin siyasi anlamda hiçbir sorunu olmadı. Eşime bu yapılanlar vahşet bir canavarlık, gördüğümüzde şok olduk. Eşimin yaşaması mucize. Eşim servis şoförü, kendimizi geçindirmeye çalışıyorduk. Çocuklar çok etkilendi, ben etkilendim. Çocuklarımla çok fazla ilgilenemiyorum. Gözü göremediği için artık servis şoförlüğü yapamayacak. Bu davanın sonuna kadar gitmesini istiyorum. Eşime bunu yapanların cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

“EYLEMCİ DEĞİL, GERÇİ OLSA BİLE BİR İNSAN BUNU HAKETMEZ” 
Hakan Yaman’ın avukatı Elif Eylem Kınacılar ise, “Müvekkilim olayın yaşandığı gece olaylarnedeniyle aracını güvenli bir yere park ettikten sonra evine ulaşmak isterken gaz bombası atılıyor, sağ karın bölgesinden vuruluyor, yere düştükten sonra 5 kişilik bir kolluk kuvveti müdahalede bulunuyor, yerde sürükleniyor, sonra bir cisimle gözüne darbe alıyor. Daha sonra da yanmakta olan ateşe atılıyor. Hakan siyasi ya da politik bir yapının içinde değil, eylemci değil, gerçi olsa bile bir insan bunu haketmez” dedi.

Kınacılar daha sonra Hakan Yaman’ın öldüğü sanılarak bırakıldığını söyleyerek, “Sürünerek ateşten kurtulmaya çalışıyor. halkın yetişmesiyle birlikte hastaneye kaldırılıyor” şeklinde konuştu.

Avukat Kınacılar, Hakan Yaman’ın çenesini hareket ettiremediğini yüzünde kırıklar olduğunu söyleyerek, “Çok zor bir beyin ameliyatı geçirdi. Hukuki sürece güvenmekten başka şu an yapabileceğimiz bir şey yok. Bu eylemi yapan kim olursa olsun çıkarılıp cezalandırılmasını istiyoruz” dedi

YAPILANLAR İŞKENCE SUÇUDUR 
Avukat Elif Eylem Kınacılar, polisin burdaki müdahalesinin bir işkence suçu olduğunu belirterek “Müvekkilim dakikalarca şiddete maruz kalmıştır. Görüyorsunuz böyle bir müdahale işkencedir, hukuken bunun tanımı da işkencedir” diye konuştu.

Hakan Yaman’ın 13 yaşında Özlem ve 7 yaşında Sıla isimli iki kız çocuğu babası olduğu öğrenildi. (Cengiz Çoban – DHA)

26 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr

    This post is also available in: İngilizce