Bianet: Karar, “Polis Gezi’ye “gerekli ve orantılı” müdahale etti”

polisbuyuk

Ankara’daki Gezi direnişinde polis şiddetine maruz kalanların yaptığı başvuruyu değerlendiren Ankara Valiliği, polisin “mevzuata uygun, gerekli, ölçülü ve orantılı” müdahale ettiğini söyleyerek soruşturma izni vermedi.

Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla vurularak öldürüldüğü Ankara’daki Gezi direnişiyle ilgili “nitelikli işkence, görevi kötüye kullanma” gibi suçlarından polise soruşturma izni verilmedi. Sarısülük’ün cenazesindeki polis saldırısında başına gaz bombası atılan Dilan Dursan’la ilgili soruşturma da halen tamamlanmadı.

Örgütler cana kastetmiş

Valiliğin kararında, polislerin eylemlerinin suç oluşturmadığı kanaatine varıldığı belirtildi:

“İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen müfettişlerin araştırma raporu sonucunda da, ‘illegal örgütlere mensup kişilerin kontrolsüz kalabalıkların ön saflarına geçerek Emniyet görevlileriyle çatışmalara giriştikleri, yer yer cana kasteden cisim ve yöntemlerle saldırdıkları, güvenlik güçlerinin 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun verdiği görev ve yetki gereği sık sık olaylara müdahale etmek zorunda kaldığı, emniyet görevlilerin olaylara müdahalesinde ilke olarak gereklilik, ölçülülük ve orantılılık ilkelerini esas aldıkları, olaylara müdahale bir bütün olarak değerlendirildiğinde mevzuatlarına uygun işlemler yürütüldüğü ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin yargılanması hakkında kanun uyarınca ön inceleme başlatılması gerektiren suç oluşturmadığı kanaat ve sonucuna ulaşıldığı’ belirtilmiştir.”

Kararda da bu rapordan hareketle, “olaylara müdahale bir bütün olarak değerlendirildiğinde mevzuatlarına uygun işlemler yürütüldüğü” belirtilerek “ön inceleme başlatılması gerektiren suç oluşturmadığı kanaat ve sonucuna ulaşıldığı açıklandığından polis memurları hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir” denildi.

Bir yıl sonra öğrendiler

Ankara Valiliğinin, 1 Haziran 2013’te Ankara başlayan ve günlerce süren polis saldırısıyla ilgili kararında, olayın öğrenilme tarihi ise neredeyse bir yıl sonrası: 18 Nisan 2014.

Hakkında “takipsizlik” verilen isimler şöyle: Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Kadir Ay, 2. sınıf Emniyet Müdürü Mahmut Azmaz, 2. sınıf Emniyet Müdürü Nazmi Küçükkale, 3. sınıf Emniyet Müdürü Fatih Umutlu, 3. sınıf Emniyet Müdürü Fahri Küçük, 4. sınıf Emniyet Müdür Türkel Yamanel.

İzne tabi değil

Türkiye İnsan Hakları’na (TİHV) yapılan başvurular sonucunda ortaya çıkan suç duyurularına takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili bianet’e konuşan Avukat Senem Doğanoğlu, bunun genel bir karar olduğunu, tüm başvurular için geçerli olduğunu söyledi:

“Müvekkillerim adına nitelikli işkence suçlamasıyla suç duyurusu yapmıştık ve bu suçun soruşturulması valilik iznine tabi değil. Savcılık b8una rağmen böyle bir talepte bulunmuşuz gibi işlem yapmış.”

Avukat Doğanoğlu, “Cezasızlık politikası ve devam eden hegemonik siyasal söylem tüm insanların işkence ve kötü muameleye maruz kalmaması hakkının önündeki tehdidi her defasında daha çok canlı kılıyor” dedi

Ayça Söylemez
11 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org