Evrensel: İnsan hakları kurumlarından Gezi bilançosu

insan-haklari-kurumlarindan-gezi-bilancosub434f39d35ecb3ae492e

Gezi direnişinin birinci yıldönümünde hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaşan insan hakları kuruluşları, 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 bin 163 kişinin yaralandığını olaylarda adaletin yerini bulması konusunda cumhuriyet savcılarının isteksiz yaklaşım sergilediğine vurgu yapıldı.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıl dönümüne ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda, halka karşı şiddet kullananlar hakkında cezai işlem yapılmadığı, buna karşın 5 bin 653 eylemci hakkında 97 davanın açıldığı kaydedildi.

Raporda, eylemler sırasında biri 15 yaşında olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatılarak, şunlar belirtildi: “Adalet talep eden polis şiddeti kurbanları, davalarının mahkemeye taşınması ve adaletin yerini bulması konusunda cumhuriyet savcılarının bariz isteksiz yaklaşımı ile karşı karşıya kalıyorlar. Savcılar ve kamu yetkilileri insan hakları ihlallerinde bulunanların takibatı konusunda ise acele etmedikleri gibi bu yönde hiçbir irade de sergilemiyorlar. Bunun sonucunda cezasızlık hali hüküm sürmeye devam etmekte.”

Raporda, protestoların ilk 60 gününde, en az 43’ü ağır olmak üzere, 8 bin 163 kişinin yaralandığı belirtilerek, “Geçen bir yıl içinde, 10 kişi dövülerek, başlarından gaz kapsülü ile vurularak veya göz yaşartıcı gazdan boğularak hayatını kaybederken, bir kişi de kullanılan gerçek mermi ile vurularak ölmüştür” ifadelerine yer verildi.

27 Mayıs 2014 

Haberin kaynağı için tıklayın; evrensel.net