Diken: Soma için adalet nöbetine çağrı

somaa

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği facianın ardından oluşturulan Soma İçin Adalet Komitesi, ülke genelindeki tüm avukat, hekim, psikiyatr, psikolog ve mühendisleri, Somalılarla dayanışma amacıyla yarından itibaren vardiya nöbeti için göreve çağırdı.

somaicinadalet.com sitesinden yapılan duyuruda, hayatını kaybeden madencilerin yakınlarıyla yapılacak görüşmeler, savcılık soruşturmasının etkili takibi ve bilgi kirliliğinin giderilmesi amacıyla günlük nöbetler halinde ‘gönüllü çalışma’ talep edildi.

Gönüllüler ne yapacak?

Nöbete katılmak isteyenler, sitede yayınlanan gönüllü formunu doldurarak ve nöbet listesine uygun olduğu günleri yazarak ilçede yürütülecek çalışmalara katılabilir.

Bir günlük nöbet çağrısında gönüllülerin yapacağı işler şöyle sıralandı:

*Komite çağrı telefonunun cevaplanması

*Taziye ziyaretlerinin organize edilmesi

*Savcılık soruşturmasından günlük örnek alınması ve dilekçe ile müdahale edilmesi

*Tıbbi, psikolojik veya psikiyatrik ihtiyaçların karşılanması

*Bilgilerin tasnif edilmesi ve kayıtların düzenlenmesi

Soma İçin Adalet Komitesi nasıl kuruldu?

somaicinadalet

Soma’da yaşanan facianın ardından ilçeye giden Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerinin çağrısıyla 14 Mayıs’ta Soma Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda Soma İçin Adalet Komitesi’nin kurulması kararı alındı.

Komitenin amacı

Bu toplantıda alınan ilke kararında komitenin kuruluş amacı şöyle anlatıldı:

Komite, katledilen işçilerin aileleri ve yaralanan işçiler ile dayanışma ve Soma katliamını ülke gündeminde tutma görevini amaç edinmiştir.

Bu komite, Soma’da meydana gelen iş cinayetlerinin sorumlularının halka hesap vermesi, sorumlular hakkında yürütülecek cezai ve idari soruşturma ve kovuşturmalarda mağdurların haklarının savunulması amacını taşımaktadır.

Katılımcı kurumlar

ÇHD, KESK, TMMOB, TTB, Manisa Akademik Odalar Birliği, Eğitim-Sen, BDP, HDP, EMEP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, SYKP, Kaldıraç, Halk Cephesi, İHD, TODAP, ÖHD, ESP.

20 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; diken.com.tr