BaşkaHaber: Freedom House: Türkiye basın özgürlüğünde “özgür olmayan” ülkeler kategorisinde

freedom house 2014 basın özgürlüğü türkiye


Dünyadaki basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House tarafından yayınlanan 2014 raporunda Türkiye, ‘yarı özgür’ katagorisinden ‘özgür değil’ katagorisine geriledi.

Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House’un bugün yayınladığı rapora göre, dünya çapında basın özgürlüğü son 10 yılın en düşük seviyesini gördü.

Sadece 7 kişiden biri özgür

Dünya medyasında yüzde14’lük oranla yalnızca 7 kişiden birinin basın özgürlüğüne sahip olduğu belirtildi. Rapora göre , geri kalan yüzde 44’ü “özgür değil” ve yüzde 42’si ise “kısmen özgür”
Raporun Proje Müdürü Karin Karlekar, hükümetlerin medya üzerinde baskı oluşturmaya çalıştıklarının altını çizdi. Karlekar, “Basın özgürlüğü açısından küresel düzeyde bir düşüş görüyoruz.” diye konuştu.

Karlekar, geçen yıl dünyanın hemen her yerinde, hükümet ve bazı özel aktörlerin gazetecilere saldırı, haber değeri olan olaylara erişimi engelleme, içerik sansürleme ve siyasi sebeplerle işten çıkarma girişimlerinde bulunduğunu ifade etti.

Ayrıca 2013 yılında, hükümetlerin yabancı gazeteci ve medya organlarını hedef aldığı daha fazla durumla karşılaşıldığını belirten Karlekar, “Rus ve Çin’li yetkililer tanınmış yabancı muhabirlerin vizelerini yenilemeyi reddetti veya vizelere el koymakla tehdit etti. Hatta yeni Mısır hükümeti terörü desteklediği gerekçesiyle bazı El Cezire muhabirlerini tutuklayarak daha da ileri gitti.” dedi.

Raporda, basın özgürlüğü adına Sahraaltı Afrika ülkeleri başta olmak üzere bazı ülkelerde görülen olumlu gelişmelerin yanı sıra, dünyanın geri kalan pek çok bölgesinde gerilemenin hâkim olduğu belirtildi. Düşüşün nedenleri arasında özellikle Mısır, Libya ve Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerindeki gerilemeler gösterilirken, Türkiye ve Ukrayna ile doğu Afrika ülkelerindeki olumsuz gelişmelere ek olarak ABD’nin nispeten açık medya ortamında meydana gelen bozulmaya da işaret edildi.
Rapor kapsamında 2013 yılı boyunca değerlendirilen 197 ülkenin yüzde 32’si (63 ülke) “özgür”, yüzde 35’i (68 ülke) “kısmen özgür” ve yüzde 33’ü (66) ülke “özgür değil” olarak belirlenmişti.

Dünya’da basının en az özgürolduğu ülkeler arasında Belarus, Küba, Ekvator Ginesi, İran, Kuzey Kore ve bazı Orta Asya ülkeleri yer alıyor.

1 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: baskahaber.org