Bianet: RSF: YouTube Yasağı Meşru Değil

TURKEY-POLITICS-CORRUPTION-INTERNET-YOUTUBE

RSF YouTube’un erişime engellenmesinin “orantısız ve gayri meşru bir uygulama” olduğunu belirterek TİB’den yasağı kaldırmasını istedi.

 

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü YouTube’un erişime engellenmesinin “orantısız bir uygulama” olduğunu ve “meşru olmadığını” belirterek Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) yasağı kaldırmasını istedi.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire şöyle konuştu:

“Twitter’ın engellenmesinin üstünden bir hafta geçmeden YouTube da Pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi adım adım yoğunlaşan siyasi sansürün kurbanı oldu.

“Ne yazık ki hükümetin getirdiği internet yasasındaki son değişiklikler bunu yasal açıdan mümkün kılıyor. Yönetimin bu uygulamasının orantısız ve gayri meşru olduğunu yeniden söylemek zorunda kalmamız çok şaşırtıcı. TİB’i bir gün bile beklemeden YouTube ve Twitter’ı erişime açmaya çağırıyoruz.”

YouTube, dün Suriye tapelerinin yayınlanmasının ardından TİB tarafından engellenmişti. Twitter’da 20 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kökünü kazıyacağız” sözünün ardından engellenmiş ve VPN kullanmaksızın sekiz gündür erişilemez durumda. (EA)

28 Mart 2014
Haberin Devamı İçin Tıklayınız; Bianet.org