İnsan Haber: Ankara’da gezi alarmı

Ankara’da Gezi alarmı

Devletin zirvesinde ele alınan istihbarat raporlarında seçim sonrasında Gezi türü eylemler öngörülüyor. Tartışılan önlemler arasında OHAL bile var

Başkent yerel seçimler sonrası için güvenlik hazırlıklarına başladı. İstihbarat birimleri, Güneydoğu’da özerklik için, diğer illerde de seçim sonuçlarına yönelik tepki için eylemler yapılabileceğine yönelik rapor hazırladı.

Taraf gazetesinden Hüseyin Gözay’ın haberine göre raporlar doğrultusunda alınacak önlemler masaya yatırıldı. “Kalkışma başlığı” altında toplanan ölemlerin bir kısmı da geçtiğimiz günlerde yapılan güvenlik zirvesinde ele alındı.

 

GEZİ BENZERİ EYLEMLER

Başbakan Erdoğan’a, 30 Mart yerel seçimler sonrası için sunulan raporların başında Güneydoğu’daki gelişmeler yer alıyor. Buna göre, seçim sonrasında Güneydoğu Bölgesi’nde “özerk ilanı” ve beraberinde de halk eylemlerinin yapılması bekleniyor. İkinci olarak da, seçimlerin ardından Gezi Parkı eylemlerine benzer eylemlerin Türkiye genelinde yapılacağı tahmin ediliyor. “Olası kalkışma senaryoları” geçtiğimiz günlerde devletin zirvesinde iki ayrı toplantıda ele alındı. Bu toplantılardan ilkini, dış güvenlik zirvesi oluşturuyor. Karargahta yapılan zirvede, Genelkurmay’ın, emniyetin ve MİT’in, olası eylemler için alacağı tedbirler masaya yatırıldı. Yine geçtiğimiz hafta yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nda da, seçim güvenliğinin yanı sıra seçimler sonrasındaki senaryolar için yapılan çalışmalar ele alındı.

 

ÜÇ AYRI NOKTADA 

Güvenlik güçleri, Güneydoğu’daki tüm gelişmeleri anlık olarak Ankara’ya rapor ediyor. Bunun üzerine de, yeni alınacak tedbirler revize ediliyor. Bugüne kadar gelen istihbarat raporlarında, Gezi türü eylemlerin fitilinin Ankara ve İstanbul’dan ateşlenebileceği belirtildi. Örneğin Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisine yapılan Başbakanlık yeni hizmet binasının, 3. Havalimanı ve 3. Köprü için yapılan yol çalışmalarının eylemler için gerekçe gösterilebileceği bildirildi. Yine Güneydoğu illerinde ise, yerel seçimler sonrasında elde edilecek başarının özerklik ilanı için gerekçe oluşturacağı kaydedildi. Olası eylemlere karşı, alınacak önlemler de belirlendi. Buna göre, eylemlerin şiddetine ve katılımcılarına göre kademeli olarak tedbir alınması öngörülüyor. Öncelikle, eylemler büyümeden önlenecek. Kötümser senaryoda ise, eylemlerin bastırılamaması ve büyümesi halinde olağanüstü hal ilan edilmesi bile bulunuyor. Yani Ankara seçimler sonrasında olası her türlü eyleme karşı önlemlerini hazırlamış durumda.

Anahtar Kelimeler: Ankara, Seçim, Zirve, Rapor,Istihbarat