Radikal: Ali İsmail davasında fotoğraf çekenlere çifte soruşturma

ali-ismail-davasinda-fotograf-cekenlere-sorusturma-1Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ali İsmail Korkmaz Davası’nda, duruşma salonu içerisinde fotoğraf ve görüntü çekenler hakkında iki ayrı soruşturma açıldığı ortaya çıktı.Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli iki savcı, birer gün arayla mahkemeye başvurarak, ellerinden görüntülerin bir örneğini istedi.

Eskişehir’de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davanın ilk celsesi, geçen 3 Şubat’ta Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülmüştü. Yargılamadan sonra Kayseri Savcılığı’nın duruşma salonu içerisinde görüntülü kayıt yapanlarla ilgili iki ayrı soruşturma açtığı ortaya çıktı. İki savcı birden mahkemeye başvururak, duruşmanın görüntülerini istedi.

Kayseri Cumhuriyet Savcısı Nadir Sinan Düzgün açtığı ‘2014/5313’ numaralı soruşturma kapsamında geçen 17 Şubat’ta Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne “Kamera görüntüsü” başlıklı bir yazı yazdı. Yazısında, “Duruşmanıza ait kamera görüntülerinin mevcut olması halinde bir kopyasının, aksi taksirde bir kopyası çıkartılıp iade edilmek üzere görüntü asıllarının Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi arz olunur” dedi. Bir gün sonra da aynı adliyede görevli Savcı Celal Budak, ‘2014/4061’ numaralı soruşturma kapsamında mahkemeye başvurarak, görüntüleri istedi. Savcı Budak, yazısında şunları kaydetti:

“Kayseri 3 Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2013/212 esas sayılı dosyasının 03/02/2014 günü Eski Adliye Binasında yapılan duruşmasında görüntü ve ses kaydedici cihazlarla görüntü kaydı alındığı ve bu görüntülerin yazılı ve görsel basın ile internette paylaşıma atılması olayıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu davada görüntü ve ses kaydı yapan şüpheli ya da şüphelilerin tespiti için 03/02/2014 tarihli duruşmada yapılan görüntü kayıtlarının bir örneğinin C.Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.”

İsmail Saymaz
21 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr