Evrensel: “Kentimize, börtümüze, böceğimize sahip çıkacağız”

msf

İkincisi düzenlenen ‘Mimarlığın Sosyal Forumu’ “Toplumsal Belediyecilik: Katılımı Deneyimi Direniş” temasıyla başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen forum için bugün odanın Konur Sokak’ta bulunan binası önünde toplanıldı. Buradan forumun gerçekleştirileceği TED Üniversitesine yürüyüş yapıldı. Foruma,

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu katıldı. Forumun düzenleme komitesinde yer alan Tezcan Karakuş Candan açılış konuşmasında, Gezi direnişinden öğrenilenler ile Fatsa’dan “Terzi Fikri”den yola çıkarak toplumcu belediyeciliğin nasıl olması gerektiğine dair çalışmalara hız verildiğini anlattı. Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da, sağlıklı bir kentin ve yaşam alanlarının oluşmasının mimarlıktan geçtiğini hatırlatarak, kentler için Mimarlar Odasının her türlü katkıyı sağlamak konusunda hazır olduğunu belirtti.

TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı da, AKP iktidarının saldırılarının sadece yaşam alanlarına değil, onu savunan odalara yönelik de aralıksız sürdürüldüğünü söyledi. Soğancı, “Gezi direnişi bize bilimsel ve teknik çalışmalarımızı daha da çoğaltarak çalışmamız gerektiğini gösterdi. Bundan sonra bu ülkenin ormanına, kıyısına, kentine hatta kuşuna, böceğine, börtüsüne sahip çıkmak için daha ileri adımlar atacağız” diye konuştu.

21 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net