İnsan Haber: Gezi ve sanat Gazi’de buluştu

gaziSinemadan tiyatroya, heykelden fotoğrafa, edebiyattan müziğe hafta sonu Gazi’de SANAT vardı. Alışılagelen festivallerden farklı bir festival yaşandı. Her disiplinden sanatçı hem tüm festivali organize etti hem de performanslarını sergiledi. İlk gün her biri Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimlerini alan sahneler ve sergiler kuruldu. Ve ilk performanslar gerçekleştirildi.

İkinci gün öğle saatlerinden itibaren Gazi Parkı ziyaretçi akınına uğradı. Parkın her noktasında farklı bir performans, her güzergahta sergiler. Ziyaretçiler açısından ‘her yer sanat her yer Gezi’ idi artık. Etkinlikler başladı ve gün boyu sürdü.

Ethem Sarısülük Tiyatro Meydanı’nda Sanat Meclisi’nden Mehmet Esatoğlu ve idil tiyatro Atölyesi yönetiminde tiyato grupları oyunarını sergiledi. Tiyatro Simurg, Ortadirek Tiyatro, Tiyatro Pencere, Oynayan İnsan Tiyatrosu, İdil Tiyatro Atölyesi ve Ali Yıldırım seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği alanda oyunlarını sergiledi.

Mehmet Ayvalıtaş Dans Meydanı’nda ise gün boyu dansın renkli dünyası vardı. Gamze Şenyiğit ve Evren Jülide Koç yönetimindeki sahnede halk dansları, modern danslar, sokak dansları, tango, pandomimler, hiphop toplulukları gösterileri ve duran adam Erdem Gündüz performanslarını sergiledi.

Ezel Akay ve Meral Gökoğlu yönetimindeki Abdullah Cömert Sinema Çadırı’nda, Taksim ve Gezi eylemleri konulu kısa film, belgeseller, video kurgular ve Gezi Direnişi için yapılan müzik klipleri gösterildi.

İrfan Tuna Fotoğrat Sergisi farklı meydanlara geçerken izleyicileri Gezi’nin karelerinde ağırladı. Mehmet Aslan ve Sultan Kavgır yönetimindeki Berkin Elvan Karikatür Sergisi ise uğrak yerlerden biriydi.

Barış Güney ve Selma Altın yönetimindeki Ali İsmail Korkmaz Müzik Meydanı’nda ise sahne alan Erkan Oğur İsmail Hakkı Demircioğlu, Mehmet Akbaş,Tarık Aslan, Koray Tarhan, Erbane Ekibi, Kara Güneş, Selçuk Balcı, Hakan Yeşilyurt, Erdal Bayrakoğlu, Niyazi Koyuncu, Yasemin Göksu, Burhan Berken, Nejat Yavaşoğlu, Kırmızı Nazmi Akyıldız ve Fuat Saka müzik dinletileri yoğun alkış aldı.

Ahmet Atakan Şiir ve Edebiyat Meydanı Şairler Kıraathanesi ise edebiyatın renklerine evsahipliği yaptı. İbrahim Karaca ve Bahar Kurt yönetimindeki meydanda Barış Atay, Bülent Emrah Parlak, Zeynep Köylü, İbrahim Karaca, Ali Özgür Özkara, Cenk Gündoğan, Metin Kaygalak, Sevir Aslanyürek şiirler okudu ve izleyicilerle söyleşiler gerçekleştirdi.

Feyyaz Yaman ve Damla Sandal yönetimindeki Medeni Yıldırım Resim ve Heykel Sergisi, geç saatlere kadar izleyicilerin ilgi odağındaydı.

Gün ışığının kararmasıyla birlikte parkın farklı noktalarındaki performanslar sonlandı ve saat 19.00′da İnan Altın yönetimindeki ana sahnede etkinlikler başladı. Sanat Meclisi adına yapılan açılış konuşmasının ardından Hakan Yeşilyurt, Barış Atay, Nejat Yavaşoğulları, Ezel Akay, Teneke Trampet, Fuat Saka, Bülent Emrah Parlak, Hüseyin Turan, Tiyatro Simurg, Niyazi Koyuncu, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Yılmaz Çelik, Zuhal Olcay, Erdal Bayrakoğlu, Teneke Trampet, İdil Tiyatro Atölyesi, Halk Dansları, Adile Yadırgı, Aynur Doğan, Can Dündar, İbrahim Karaca ve Grup Yorum sahne aldı.

Buluşmaya Gezi’de hayatını kaybedenler aileleri de katıldı. Onlar sahnede yerlerini aldığında “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganları Parkı aşıp Taksim’e kadar ulaştı. Ve gecenin sonunda sanatçılar her birlikte ertesi gün yapılacak Ethem Sarısülük davası için çağrı yaptı.

28 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; insanhaber.com