Bianet: Kürkçü, “Gaz bombasındaki saç telleri neden incelenmedi?”

BDP Mersin Milletvekili Kürkçü, İçişleri Bakanı Güler’in yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde Hatay’da hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümünü sordu.

ahmet-atakan

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesindeAntakya’nın Armutlu Mahallesi’nde bir apartmanın üst katından düştüğü ileri sürülen Ahmet Atakan’ın ölümünü sordu.

Ahmet Atakan’ın, düştüğü alanda üzerinde kan lekesi ve saç telleri bulunan bir gaz bombası kapsülü bulunduğunu ve ailesince jandarmaya teslim edildiğin hatırlatan Kürkçü, kriminal tetkik sonucu açıklanan adli tıp raporunda, kapsül üzerindeki lekenin, kan lekesi olmadığı, saç tellerininse incelenmediğinin belirtildiğini ifade etti.

Raporun bu şekilde çıkması ve İçişleri Bakanlığı’nın Atakan’ın bir güneş panelini aşağı atarken düşmüş olduğu açıklamasının gerek Atakan ailesinde gerekse kamuoyunda endişe ve şüphelere yol açtığına vurgu yapan Kürkçü, Bakan Güler’e şu soruları yöneltti:

* Kapsül üzerindeki kırmızı leke kan değilse nedir?
* Saç telleri neden incelenme gereği duyulmamış ve kime ait olduğu belirlenmemiştir?
* Bakanlığınız, Ahmet Atakan’ın düşmesini incelemek üzere bir müfettiş görevlendirmiş midir? Görevlendirdiyse elde ettiği sonuçlar nelerdir?

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org