İnsan Haber: Sanatçılar Meclis kuruyor

Sinemacılar, tiyatrocular, müzisyenler, sairler, edebiyatçılar, ressamlar, heykeltıraşlar, fotoğrafçılar… Kısacası ülkenin tüm disiplinlerden aydın ve sanatçıları ‘Her yer Taksim her yer Direniş’ diyerek 1. Sanat Buluşmasında bir araya geliyor.

sanatcilar_meclisi

Sinemacılar, tiyatrocular, müzisyenler, şairler, edebiyatçılar, ressamlar, heykeltıraşlar, fotoğrafçılar… Kısacası ülkenin tüm disiplinlerden aydın ve sanatçıları Ekmek, Özgürlük ve Adalet için tek çatı altında birleşmek için harekete geçti.

Sanat Meclisi 1. Sanat Buluşması 26-27 ekim’de tüm sanat disiplinlerinin ve birçok sanatçının katılımıyla Gazi Mahallesi büyük gazi parkında gerçekleşecek. Ücretsiz olan etkinlik programı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Bir süredir çalışmalarını sürdüren Sanat Meclisi yayınladığı bildiride ilkelerini şöyle sıraladı:

1 – Sanatçılar Meclisi tüm sanat disiplinlerinin ayrı ayrı mesleki sorunları ile ortak sorunlarını dayanışma ile çözmeyi amaçlar.

Özlük hakları (emeklilik, sağlık vb.); Uzun, sağlıksız ve insanlık dışı koşullarda çalışma zorunluluğu (dizi setleri, kayıt stüdyoları vb.); Yapımcı terörü (üretime müdahaleleri, üretimi durdurmaları vb.); Telif hakki gibi çözüme muhtaç tüm konularda çözüm yöntemleri üretir.

2 – Devletin, yapımcının, basının hedef aldığı; ezilen, linç edilen, baskı gören tüm aydın ve sanatçılarla dayanışma içinde olur, sahiplenir.

3 – Yıllarını kültür sanata adamış, zamanla unutulmuş, sistem tarafından bir kenara itilmiş; hasta, bakıma muhtaç, yoksul sanat emekçilerini bulur ve onlarla dayanışma içinde olur.

4 – Ülkemizdeki anti demokratik uygulamaların karşısında olur. Milliyetinden, dininden, mezhebinden, yasam biçiminden dolayı baskı gören halkların, kişi ve kurumların yanında olur.

5 – Sanatçıların yapımcı teröründen kurtulabilmesi ve özgürce üretebilmesi için uygun koşulları yaratmayı amaç edinir. Bu nedenle ses kayıt stüdyoları, görüntülü çekim ekipmanları, montaj stüdyoları, atölyeler, kültür merkezleri kurmayı hedefler.

6 – Üretimlerin halkla buluşturulabilmesi için uygun koşulları yaratmayı amaç edinir. Bu nedenle televizyon ve radyo kurmak; sinema salonları, tiyatro sahneleri, sergi salonları kurmak; konserler, turneler, sergiler, festivaller düzenlemek hedefleri arasındadır.

10 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.insanhaber.com