Etha: Gözaltındaki devrimcilere tükürük işkencesi

Çetelere karşı mücadele eden ve bu sabaha karşı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan devrimcilere Haseki Hastanesi’nde tükürük örneği işkencesi yapılıyor.
Bu sabah Gülsuyu, Gazi ve Sancaktepe’den gözaltına alınan ESP, Partizan ve Halk Cephesi üyelerine, tükürük örneği işkencesi yapılıyor.

eth

Sabah erken saatlerde ev baskınları yapan polis, devrimcileri gözaltına almıştı. Gözaltına alınan 31 kişi, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Burada kuduz bölümüne alınan devrimcilerden zorla tükürük örneği alınmaya çalışılıyor. Uygulamayı reddeden devrimcilere işkence yapıldığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, 24 saatlik avukat kısıtlaması kararı nedeniyle avukatların muayeneye girmesine de izin verilmiyor. Doktor muayenesinin polis gözetiminde yapıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan 30 kişinin ismi şöyle:

Gülsuyu’nda ESP Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu, ESP üyeleri Ekin Saygılı, Özlem Yiğit, Serkan Okatan, Şafak Aykan Şimşek, Mustafa Kapar, Cebrail Günebakan, Sinan Sağır ve Fırat İşsever, Halk Cepheliler Emine Cansever, Muharrem Zengin, İbrahim Bilgili, Ufuk Boyraz, Savaş Toraman, Muammer Kaya, Musa Kurt, İslam Tunç ve Zafer Hakver, Partizan Dergisi okurları Serkan Bozoğlu, Zozan Yardak, Cengiz Baysan, İsyan Yüksel, Çağrı Gülşen, Cengiz Mirzaoğlu, Adnan Boyraz ile soyadı öğrenilemeyen Mahsun.

Gazi Mahallesi’nde Halk Cepheli Şeref Özcan

Sancaktepe’de Halk Cepheli Güner Gündoğdu ve Güven Aydın.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, tükürük örneği konusunda daha önce pek çok kez işkenceye ev sahipliği yaptı. Son olarak Gezi direnişi nedeniyle gözaltına alınan devrimciler, burada aynı şekilde işkenceye maruz kalmıştı.

7 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr