Radikal: Savaş alanı değil park-Elif İnce

Gezi Parkı’ndaki yıkım, çadırlı eylemcilerce bir kez daha durduruldu. Biber gazıyla müdahale edilen eylemcilerin yanında BDP’li Önder de vardı.

Turkey Protest

Taksim Gezi Parkı’na 27 Mayıs pazartesi geceyarısı iş makinelerinin girmesi ve ağaç sökümleri üzerine Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla başlayan çadırlı nöbet dün de sürdü. Polis, yıkılmak istenen bölgede ağaçların etrafında oturan ve polis kalkanlarının önünde duran aktivistlere biber gazıyla sert müdahale etti. Biber gazından etkilenen iki kadın hastaneye kaldırıldı. Yıkım ve ağaç sökümü aktivistlerin karşı koymasının ardından dün bir kez daha durdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de parka gelerek eyleme destek verdi. Bir ara kepçenin önünde duran Önder, İstanbul ’da her yerde AVM olduğunu, ancak yeşil alan kalmadığını hatırlattı. Eylemciler sayesinde dün yıkımın durdurulduğunu belirten Önder “Ben de her gün burada olacağım. Karadeniz’den sanatçılar gelecek, ağaçların söküldüğü yere fidan dikilecek’’ dedi.

Yıkım yok, yayalaştırma

İBB’den yapılan açıklamada parkta ‘yıkım’ değil yayalaştırma projesi kapsamında yol genişletme çalışması yapıldığı belirtildi. Açıklamada “Ağaç kesimi yapılmıyor, 5 adet ağaç sökülerek farklı bir yere taşınıyor’’ denildi. Ancak eyleme katılanlar, var olan planlarda böyle bir yol genişletme de olmadığını belirtti. Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, çalışmanın izinsiz olduğunu söylerken Taksim Dayanışması bileşenleri sabah 2 No’lu Koruma Kurulu’na parkın korunması için dilekçe verdi.

Eski bakandan sert twit

Yaşananlara bir tepki de eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan geldi. Günay, twitter’da “Fethin yıldönümünde Istanbul’da AVM yapmak için 75 yıllık ağaçları kesmeye kalkanlar, ne Fatih Sultan’ı anlamışlar ne de Yaradan’ın emrini!” diye yazdı.

Elif İnce
29 Mayıs 2013
Haber kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr