habersoL: Basına şiddet açıklaması “Polisimiz genç ve duygusal”

Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Avukat Hakan Özdöl ile Basın Konseyi’ni ziyaret eden Dr. Cihangir Baycan, eylemleri izlemede kurum kimliğinin yeterli sayılacağını, sarı basın kartı istenmeyeceğini söyledi. Polis şiddetinin açıklaması ise, “polisin genç olması ve duygusal davranması” oldu.

siddet

Gezi direnişi ve eylemlerde gazetecilerin sarı basın kartı olmadığı için polis tarafından engellenmesi ve şiddete uğraması üzerine alınan yeni kararla olayları izleyen gazetecilerde sarı basın kartı aranmayacak. VagusTV sitesinin haberine göre, gazetecilerin çalıştıkları kurumun kartını taşımaları yeterli olacak. Polis artık bu tür olayları izleyen muhabir, kameraman, foto muhabirlerinden sarı basın kartı isteyemeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Avukat Hakan Özdöl ile Basın Konseyi’ni ziyaret eden Dr. Cihangir Baycan, olayları izlemede kurum kimliğinin yeterli sayılacağını, yerel basın için ise bakanlık genelgesi gerektiğini söyledi.

‘İletişim kazası var’
İstanbul’da Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve İkinci Başkan Murat Önok’la görüşen Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Cihangir Baycan, Emniyet Teşkilatı ile Basın arasında bir iletişim kazası olduğunu, kamuoyunu hızlı bir şekilde bilgilendirebilmek için sosyal medyayı kullandıklarını söyleyerek, “İletişimin doğru kurulması önemli, Ankara Tuzluçayır’da havai fişek atanlara, burada yaşlılar ve çocuklar var lütfen atmayın, diye anons yaptık. Uyarıya kulak verdiler ve kestiler. Eskişehir’deki son olayda da müdahale etmedik, olaysız dağıldılar. Biz de olaylardan kendi adımıza dersler çıkartıyoruz” dedi.

‘Polislerimiz genç, duygusal davranıyor’
Baycan polislerin aşırı güç kullanımıyla ilgili de ilginç bir açıklama yaparak, “Gazın kullanılması değil, kullanılış şekli önemli, polislerimiz de genç. Bazen duygusal davranabiliyorlar. Ancak Antalya’da olduğu gibi bu durumda o polis hakkında soruşturma açıyoruz” dedi.

18 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: haber.sol.org