BirGün: Polisler gözaltında sırasıyla taciz etti

ODTÜ eylemine katılan kadınlar gözaltında polisin cinsel tacizine maruz kaldı. Yaşadığı tacizi anlatan Ezgi Özen, “Polisler sıra eşliğinde vücuduma dokundu” dedi.

polis-gozalti

Gezi Parkı eylemleri sürecinde kamuoyunda ciddi tepkilere yol açan gözaltındaki kadınlara yönelik cinsel taciz, ODTÜ eylemlerine katılan kadınlara karşı da sürüyor. ODTÜ ormanlarının tahrip edilmesine karşı katıldığı eylemde geçen Cumartesi akşamı gözaltına alınan ve bir gece gözaltında kalan Ezgi Özen, polisin cinsel tacizine maruz kaldı. Özen, gözaltına alınırken, polislerden birinin elini bluzunun içine sokarak sütyenini çıkarmaya çalıştığını, karakola götürülmeden önce polislerin sırayla vücuduna dokunarak kendisini taciz ettiğini söyledi.

‘BİZİM İŞİMİZ BU DEDİLER’

Ezgi Özen, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Akrep ve TOMAların arkasında çevik kuvvet ekiplerinin olduğunu gördüğümde kitlenin arkasında kalmıştım. Çevik kuvvet ekipleri üzerime doğru nişan alarak plastik mermi ve gaz bombası attıkları için ilerleyemedim. Beni yakaladıklarında basın orada olduğu için aşırı şiddete maruz kalmadım. Fakat basından uzaklaşıp ‘gözaltı aracına götürüyoruz’ yalanıyla ekiplerin bekleme alanına götürüldüğümü fark ettiğimde biraz sonra neyle karşılaşacağımı anlatmak ister gibi polislerden biri elini bluzumun içine sokup sütyenimi çıkarmaya çalıştı. Müdahale etmeye çalıştığımda ise bacaklarıma vurarak yol boyu sürüklediler. Şantiye önüne vardığımda orada yaklaşık 200 polisin olduğunu gördüm. Polislerden biri saçımdan sürükleyerek içlerine doğru itti. Yaklaşık yarım saat boyunca şiddet, taciz ve küfürlerine maruz kaldım. Her biri sıra eşliğinde vücuduma dokundu. Bağırdığımda ve direnmeye çalıştığımda dayak yedim. Öyle ki ‘bizim işimiz bu’ diye aralarında gülüştüler bile.”

ODTÜ ormanının tahrip edilmesine karşı orada olduklarını belirten Özen, Yüzüncü Yıl Mahallesi’nin tüm sokaklarıyla yaşama ve doğaya sahip çıkmak için saatlerce direndiğini belirtti.

Hüseyin Gümüş
11 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net