Bianet: CHP Gençlik Örgütü’nden LGBT Raporu

CHP Kadıköy Gençlik Örgütü Yönetimi, parti tarihinin LGBT bireylere yönelik ilk çalışma grubunu oluşturdu. Kurul LGBT bireylerin yaşadığı sorunlara dair bir rapor hazırlayacak.

chp-lgbt-raporu

CHP’nin LGBT bireylerin sorunlarına kayıtsız kaldığı yönünde eleştirileri değerlendiren CHP Kadıköy Gençlik Örgütü Yönetimi, parti tarihinin LGBT bireylere yönelik ilk çalışma grubunu oluşturdu. Kurul, LGBT bireylerin yaşadığı sorunlara dair bir rapor oluşturma ve bu raporu partinin yetkili organlarına ulaştırma hazırlığında.

CHP Kadıköy Gençlik Örgütü Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla LGBT bireylerin sorunlarına eğilmek üzere bir kurul oluşturuldu. CHP içinde LGBT sorunlarını odağına alan ilk kurumsal yapı olma özelliğini taşıyan kurul, ilk toplantısını 1 Ağustos’ta gerçekleştirdi.

Tam adı “LGBT Hakları Araştırma Kurulu” olarak belirlenen çalışma grubu, yapılan toplantıda LGBT bireylerin sorunları üzerine bir rapor oluşturma kararı aldı.Raporda, özellikle genç LGBT bireylerin yaşadığı sorunların merkeze alınması bekleniyor.

Hazırlayacağı raporu partinin üst kademelerine sunmayı planlayan kurul, bu raporla birlikte partinin yetkili organlarını LGBT bireylerin sorunlarını çözmeye yönelik politika üretmek üzere teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kurul ilk etapta birçok LGBT örgütüyle iletişime geçerek birlikte çalışma zemini arayacak. Görüşmeler ve literatür taramalarının ardından yazılmaya başlanacak raporun, 15 Aralık 2013′e kadar bitirilmesi planlanıyor. Kurul toplantısında raporun İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca’ ya çevrilmesi kararı da alındı. Rapor ve çevirilerinin 15 Ocak’ta açıklanması bekleniyor. (İD/EA)

İrem Dönmez
5 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org