Bianet: “Cenazeye saldırı beklemiyorduk!”

Hatay direnişinde gaz bombasıyla öldürülen Abdullah Cömert’in cenazesinin ardından polis yine saldırdı. Avukat Hatice Can, “Bu kadarını beklemiyorduk, kendimizi çok fazla ‘öteki’ hissettik!” dedi.

abdullahcömert

Hatay’ın Armutlu mahallesinde öldürülen Abdullah Cömert’in cenazesine katılanlara da polis saldırdı. Avukat Hatice Can, cenazenin ardından çok yoğun müdahale olduğunu, polisin artık çekilmesini istediklerini söyledi.

“Cenaze daha yeni kalkmışken polis baskısı yaşamak bizi çok etkiledi. Böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmamıştık. Avukatlar olarak hak arama merkezi gibi bir oluşum hazırlığı içerisindeyiz, gelen şikayetlere yetişemiyoruz.”

Antakya’da dün akşam cenazeye katılanlara polis gaz bombasıyla saldırdı. Geri çekilen halk kısa süre sonra tekrar toplandı. Polisin saldırısı gece geç saatlere dek devam etti.

“Polisin çekilmesini istiyoruz”

Avukat Can, dün akşam cenazenin ardından en çok atılan sloganın “Katil Erdoğan”, “Hükümet istifa” olduğunu söyledi:

“Akşam 17:30 gibi başladı saldırı, çok yoğundu, eyleme katılmayanlar bile dışarı çıkmaya korktu, insanlar bulundukları yerlerde mahsur kaldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde de çok fazla yüksek sesli patlama sesi duyduk, ne olduğunu anlamadık. Gerilim had safhada.”

Hatice Can, eylemlerdeki taleplerini şöyle anlattı:

“Barışçıl gösterilerin barışçıl sınırlarda kalması, şiddet içermemesi konusunda uğraşıyoruz. Polis girmedikçe de zaten bu düzeyde kalıyor. Polisin çekilmesini istiyoruz.”

Avukat Can, dün ilçede çok fazla da asker bulunduğunu, merkezi yerlerde askeri araçların beklediğini anlatıyor, “Cenazenin üstüne saldırıyı beklemiyorduk! Kendimizi çok öteki hissettik,” diyor.

Önce silah sonra gaz bombası

Arkadaşlarının “Abdocan” dediği Abdullah Cömert, Hatay merkeze bağlı Armutlu mahallesindeki direnişte öldürüldü, dün son yolculuğuna uğurlandı. 22 yaşındaki Abdullah Cömert, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları üyesiydi.

Hatay Valiliği, Cömert’in ölüm sebebiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:
“3 Haziran Pazartesi saat 23:35 sıralarında, Gazi Mahallesi’nde ikamet eden Abdullah Cömert isimli vatandaşımızın ilimiz Merkez’e bağlı Armutlu Mahallesi’ndeki gösteriler sırasında kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği kamuoyuna bildirilmiş idi.”

“Ancak, daha sonra Cumhuriyet Savcısı nezaretinde Adli Tıp Uzmanı tarafından gerçekleştirilen otopsi işlemleri neticesinde, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya göre; ‘ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyona rastlanılmadığı, yapılan muayenede başının arkasında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 cm çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlanıldığı, ancak kesin ölüm sebebinin yapılacak araştırma ve inceleme sonucu Adli Tıp Kurumu İlgili İhtisas Kurulunca düzenlenecek rapor sonucunda anlaşılabileceği’ belirtildi.”

Avukat Can, Hatay Tabip Odası’nın da raporun doğruluğunu onayladığını belirtti. (AS)

Ayça Söylemez
5 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org