Evrensel: Gezi direnişi grevle birleşti

İstanbul’da Unkapanı’nda buluşan yaklaşık 50 bin kamu emekçisi günlerdir Taksim Gezi Parkı için yapılan direnişe de destek vermek için Taksim’e yürüdü. ‘Hükümet istifa’, ‘Her yer Taksim her direniş’ ‘Genel grev genel direniş’ sloganlarını atan kamu emekçileri Unkapanı Köprüsü’nden geçerken de tramvay için yeni yapılan köprüyü işaret ederek ‘Böyle köprü istemiyoruz’ dedi.

istanbul-grev

Eğitim Sen ve SES üyelerinin kitlesel katıldığı eyleme Belediye-İş, TÜMTİS, Hava-İş, Deri İş Sendikalarının yanı sıra TTB ve siyasi partiler de katılarak destek verdi.

GENEL GREV GENEL DİRENİŞ

İstanbul Şişli’deki DİSK binası önünde toplanan Genel-İş, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş, Devrimci Sağlık-İş, Basın-İş, Sine-Sen, Bank-Sen ve Sosyal-İş üyesi işçiler de “Genel grev genel direniş” sloganı attı.

DİSK binası önünden yürüyüşe geçen emekçilere çevreden yoğun katılım ve destek oldu. DİSK’e bağlı sendikalar, İstanbul Tabip Odası ve örgütlerin yer aldığı kortej Halaskargazi Caddesi’ni trafiğe kapatarak “Tayyip istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak Taksim’e yürüdü. Yürüyüş boyunca korteje katılımların olduğu gözlenirken balkonlara çıkanlar tencere ve tavaları birbirine vurarak ses çıkararak eylemi destekledi.

ZALİMİN ZULMÜNE KARŞI DİRENİŞ

istanbul-grev2Taksim Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, AKP’nin Gezi Parkı’nı talan etmek istemesi üzerine 10 yıldır baskılanan, sindirilen halkın isyan ettiğine dikkat çekti. Bir haftadır zalimin zulmüne karşı direniş sergilendiğini ifade eden Özgen “Taksim’de barışçıl eylemlere karşı uygulanan polis terörünün bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi.  Başbakanın yıllardır halkın ne giyeceğine, ne içeceğine kaç çocuk yapıp, hangi okula göndereceğine karar vermek istediğini belirten Özgen “Çevresine doğasına sahip çıkan eşkiya, ülkesine sahip çıkana eşkıya diyorlar. Halkın taleplerinin isteklerinin baskılanmasına buradan bir kez daha hayır diyoruz. Taksim’le başlayan geniş halk hareketi genel grevleri genel direnişleri de beraberinde getirmelidir” diye konuştu.

TTB Genel Başkanı Özdemir Aktan, Taksim eylemlerinde iki kişinin öldüğünü en az beş kişinin gözünü kaybettiğini beş kişinin de hala yoğun bakımda olduğunu söyledi. Aktan, polislerin ve yetkililerin bunların hesabını vermesi gerektiğini belirtti.

ÇAPA VE CERRAHPAŞA’DA YÜZDE YÜZ KATILIM

İstanbul Üniversitesine bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleriyle Haseki Kardiyoloji Enstitüsünde greve katılım yüzde 100 oldu. Hastane bahçelerinde hocaların, sağlık emekçilerinin, taşeron işçilerin ve öğrencilerin katıldığı yürüyüşler yapıldı.

BELEDİYE-İŞ 2 NO’LU İŞ BIRAKTI

Belediye-İş 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada AKP iktidarının başta işçi ve emekçiler olmak üzere demokratik hakkını kullanan herkese yönelik baskı şiddete karşı başlatılan demokratik tepki sonucu sürdürülen şiddetin insanların ölümüne sebep olduğu vurgulanarak; “Böylesi bir ortamda hükümetin baskıcı antidemokratik uygulamalarından vazgeçmesini haykırmak için halkın ve demokratik kurumların haklı taleplerine kulak verilmesi amacıyla Belediye İş Sendikası 2 No’lu Şube olarak çarşamba günü bizler de greve çıkıyoruz, bugün saat 11.00’den itibaren kamu emekçilerinin bulunduğu yerden üyelerimizle birlikte sokağa çıkıyoruz” denildi. (İstanbul/EVRENSEL)

***

Ankara’da emekçiler sel oldu aktı

KESK üyesi kamu emekçilerinin bütün Türkiye’de ‘güvenceli iş, güvenli yaşam ve halka can güvenliği’ talebiyle dün başlattığı iki günlük grev DİSK, TMMOB, TTB’nin de katılımıyla bugün de devam etti. Ülkenin birçok ilinde iş bırakarak alanlara çıkan emekçiler görkemli mitingler gerçekleştirdi. Alanlarda hükümet uyarıldı.

ankara-grev1

Ankara uzun bir aradan sonra hem en kitlesel ve coşkulu greve sahne oldu hem de emekçiler Kızılay Meydanı’nı doldurdu. Ankara sokaklarındaki eylem ve mitinglerde sıkça duyulan “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganı, “Gün geldi, devran döndü” olarak değişti.

HASTANELER BOŞALDI

Greve en yoğun katılım sağlık emekçilerinden oldu. Tüm hekimler, tüm sağlık emekçileri acil ve zorunlu birimler dışında iş bırakıp Hacettepe Hastanesi bahçesinde toplandılar.

Burada konuşan ATO Başkanı Prof. Dr. Özden Şener kısa konuşmasında, revirlerin basılarak, sağlıkçıların görevlerini yapmasına engel olunduğu için de alanlarda olduklarını söyledi. Sağlıkçılar “Diktatör istifa” sloganı ile yanıt verdi. Burada yapılan konuşmalarda “Hemşire eksik TOMA eksik değil, hekim eksik polis eksik değil. Sağlıkçı eksik gaz bombası eksik değil” diyerek yaşanan şiddete tepki gösterdiler. Konuşmaların ardından sağlık emekçileri beyaz önlükleri, siyah üzerine “Hükümet istifa” yazılı pankart ve taleplerini dile getiren dövizlerle Kızılay’a yürüdüler.

DİSK GENEL-İŞ’E ÇEVREDEN DESTEK YOĞUNDU

ankara-grev2DİSK’e bağlı Genel-İş Ankara Şubesi binası önünde toplanan belediye emekçileri, “Elhamdülillah çapulcuyuz” “Tencerem var, tavam var, çapulcuyum havam var” dövizleri taşıyarak Sakarya Meydanı’na yürüdü. Burada bir açıklama yapan Şube Başkanı Çetin Çalışkan AKP’nin sermaye çıkarları uğruna tüm ülkeyi savaş alanına çevirdiğini, vatandaşlarına gazla saldırdığını belirterek, “Asıl vandalist hükümettir” dedi. AKP iktidarının milyonları “Çapulcu” olarak nitelendirmesine tepki gösteren  Çalışkan, iktidarın sermaye politikalarını da gözden geçirmesini ve emekçilerin sırtındaki yükü azaltmasını istedi.

Oldukça kitlesel olan kortej daha sonra Kolej Meydanı’na yürüdü. DİSK pankartı arkasında, önde Genel-İş’in bandosu diğer kitle ile Kızılay Meydanı’na yürüdüler,

Yolun iki bölümü yetmeyen emekçiler yan yana üç kortej oluşturdular. KESK ve bağlı sendikalar, DİSK ve bağlı sendikalar, TMMOB ve bağlı odalar yan yana üç kortej olarak Kızılay’a yürüdü. DİSK kortejinin önünde Genel-İş bandosu oldukça renkli bir görüntü oluşturdu.

‘AKP’YE TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Vergi daireleri, SGK, İŞKUR ve diğer işyerlerinden çıkan Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri SGK önünde toplandı. “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız”, “AKP’ye teslim olmayacağız” sloganları atıp, halaylar çeken büro emekçileri alanda adliye emekçileri ve diğer emekçilerle buluştu.

Tüm Bel Sen 1 No’lu Şubesi üyeleri Büyükşehir Belediyesinde iş bıraktı. 2 No’lu Şube ise Çankaya Belediyesi önünde toplandı. Burada grev halayları çeken işçiler “Halk düşmanı AKP’ye teslim olmayacağız” pankartı açtı.

AKADEMİSYENLER YİNE İŞ BIRAKTI

ankara-grev3Eğitim Sen de birçok koldan Kolej’e aktı. Eğitim Sen kortejindeki akademisyenler, polis şiddetine karşı 3. gününde yine iş bıraktı. Hacettepe, ODTÜ, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere Ankara’daki üniversitelerden akademisyenler Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde buluştu. Genç akademisyenler “Eşit, özgür, demokratik bir ülke, iş güvencesi ve insanca yaşam için” pankartı ile yürüdü. Eğitim Sen 1 No’lu Şube’ye bağlı eğitimciler de Cebeci Kampüsünde Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi ile buluştu. Daha sonra Mamak halkıyla buluşan eğitimciler ve akademisyenler Kızılay’a yürüdü.

Batıkent Metro’da 500’ü aşkın eğitimci ve Batıkentli toplandı. Metro’dan Sıhhiye’de inen kitle Kolej Meydanı’ndaki emekçilerle birleşip, alana yürüdüler. Seyranbağları’daki eğitim emekçileri de “Seyranbağları Halkı ve Emekçileri” pankartı arkasında mitinge katıldı. Eğitim Sen’in diğer şubelerinden de derslere girmeyen eğitim emekçileri, öğrencileri ile alana geldi.
Bugüne kadar KESK’lilerle ortak eylemde buluşmayan Eğitim-İş üyeleri de oldukça kalabalık bir kitle ile katıldı.

KIZILAY MEYDANI’NI KAPATTILAR

İş bırakan emekçilerin Kızılay Meydanı’na doğru ilerleyişi planlanan saatten önce başladı. Bu arada Emek Partisi, ÖDP ve Birleşik Kamu-İş kortejleri üç ayrı caddeden ilerleyerek Kızılay Meydanı’nı trafiğe kapattı. Ardından da önce Halkevleri ve KESK’e bağlı sendikaların kortejleri Kızılay Meydanı’nı doldurmaya başladı.

Kızılay Meydanı’nda bulunan tüm polis grupları ve zırhlı araçları sabah saatlerinden itibaren alanı terk ederek Bakanlıklar ile Başbakanlık ve Meclisin bulunduğu bölgeyi ablukaya aldı.

Yürüyüş ve eyleme BDP, CHP, TKP, SDP de pankartları ile katıldı. Aralarında İzmir Milletvekili Musa Çam’ın da olduğu CHP milletvekilleri ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de alandaydı.

ankara-grev4

‘BİNLERCE ETHEM’İZ’

Polis tarafından başından vurulan Ethem Sarısülük için meydanda binlerce kişi “Diren Ethem” diye seslendi. Ethem’in ailesinin de katıldığı mitingde kürsüden aileye, “Burada binlerce Ethem var. Hepsi sizin evlatlarınız” mesajı verildi. Yürüyüşte Ethem Sarısülük’ün fotoğrafı ve “Diren Ethem” yazılı dövizler taşındı.

‘HALKIN ÖFKESİ İSYANA DÖNÜŞTÜ’

Alanda KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına konuşan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, AKP’nin, Gezi Parkı’nı yıkma projesiyle, halkın yıllardır biriktirdiği öfkesini isyan ve direnişe dönüştürdüğünü söyledi. Tombul, “Ülkemizin son bir haftadır geçirdiği günler, çok uzun bir süredir AKP’nin karanlığıyla kuşatılmış ülkemizde eşitliğin, özgürlüğün ışığıyla aydınlığın yaşandığı günlerdir. ‘Artık ne verecek tek bir ağacımız, ne bir toprağımız, ne de bir damla alın terimiz var’ diyen milyonlar şimdi bu direnişi AKP’siz bir Türkiye için kol kola girerek büyütmektedir” diye konuştu. Halka saldırı emri veren İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürünün grevden alınmasını isteyen Tombul, meydan yasaklarına da son verilmesi gerektiğini söyledi. Tombul, biber gazının yasaklanmasını, gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini, Gezi Parkı’na AVM ile Topçu Kışlası planlarının iptal edilmesini istedi.

ankara-grev5

‘KARDEŞİMİN HESABINI SORACAĞIZ’

Beyin ölümü gerçekleştiği iddia edilen ancak resmen açıklanmayan Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük ailesi adına kürsüden yaptığı konuşmada, kardeşinin hesabını soracaklarını söyledi. “Bu katliamı yapan katil devlet ve polisten hesap soracaklarını” belirten Sarısülük, “Barikatlarda, sokaklarda direnen halkımıza selam olsun” dedi. Sarısülük, Ethem’in son talebinin “Özgürleşme yolunun alanlarda ve barikatlarda güçlendirilmesi” olduğunu belirtti. Ethem Sarısülük’ün yaralandığı yere ailesi karanfiller bıraktı.

SANAT EMEKÇİLERİ DE MEYDANDA

Kültür Sanat Sen Ankara Bölge Şube üyesi kültür, sanat ve turizm emekçileri, Büyük Tiyatrodan Kızılay Meydanı’na yürüdüler. “Barış ve kardeşlik için demokratik bir ülke istiyoruz” pankartı taşıyan Kültür Sanat Sen üyesi emekçiler, Devlet Tiyatrolarını da hedef alan yasa tasarısını protesto etti. Sanat emekçileri tasarıya tepki olarak 8 Haziranda Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek yapacakları eylemin de çağrısını yaptılar.

GÖKÇEK İŞTEN ATMAKLA TEHDİT ETTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek twitter üzerinden Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’da eyleme katılanlar işçileri işten atacağını yazdı. Gökçek’e twitter üzerinden yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Elinden gelse tüm ‘çapulcuları’ kentten atacak” dedi. Gökçek ise “657 sayılı Yasa’ya göre siyasi grevin yasak olduğunu ileri sürdü. Gökçek Günaydın’a “Bilesin ki sen de Büyükşehirde çalışsan ve greve katılsan seni de atarım” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)

***

İl il direniş

KESK’in Gezi Parkı Direnişiyle iki güne çıkardığı, DİSK, TTB ve TMMOB’nin de bugün katıldığı grevle hükümete hem “iş güvenceme dokunma” hem de “halkın sesine kulak ver” mesajı verildi. Birçok ilde grev az ya da çok başarılı olurken yurdun tamamında eylemler yapıldı.

izmir_grev1

İzmir’deyse grev, gerçek anlamda kendisini hissettirdi. İZELMAN otobüsleri durdu, ESHOT ve İZULAŞ seferlerinde ciddi azalmalar oldu. Otobüsler çalışmadığı için metrolarda büyük yığılma yaşandı. DİSK’te özellikle Genel-İş ve Sosyal-İş’in greve katılımı dikkatleri çekti.

Sağlık emekçileri, uzak yerlerden gelen hastalar hariç; hastaları, durumu açıklayarak geri gönderdi. Tepecik, Suat Seren Göğüs Hastalıkları, Yeşilyurt, Bozyaka, Ege Üniversitesi grevin etkili olduğu hastaneler oldu.

Vergi daireleri boşalırken, Karşıyaka Adliyesi, SGK, İŞKUR ile Karabağlar ve Karşıyaka Nüfus Müdürlüğünde iş tamamen durduruldu. Eylemlere bazı işyerlerinde KESK dışındaki sendikaların üyeleri ile örgütsüz kamu emekçileri de katıldı.

YİNE ‘HÜKÜMET İSTİFA’

Karşıyaka Belediyesinde Kent AŞ. Taşeron işçileri ve kadrolu işçiler çalışmadı. İzenerji işçileri bütün işyerlerinde iş bıraktı. Genel-İş’in örgütlü olduğu, belediyelerin tamamında iş bırakıldı. İş bırakan DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler sendika binası önünde bir araya geldi.

Kamu emekçileri de önce ilçe merkezlerinde toplandı. Karşıyaka Belediyesi önü, Bornova Cumhuriyet Meydanı, Narlıdere Demokrasi Meydanı, Buca Belediyesi önü, Aliağa’de Demokrasi Meydanı toplanılan alanlar oldu. Aliağa’da eylemlere Tüpraş ve Petkim işçileri de katıldı. Her yer “Taksim, her yer direniş”, “Taksim’e selam direnişe devam”, “İşçi memur el ele genel greve”, “Hükümet istifa” en çok atılan sloganlar oldu.

Türk-İş’e bağlı sendikaların oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu’nun (SGBP) aldığı karar doğrultusunda, Deri-İş örgütlü olduğu Deri 2000 ve Sepiciler Deri farikalarında sabah işi durdurdu. Bildiri okundu. Ardından Türk-İş’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri Fuar Möntro Kapısı’nda toplandı. (İzmir/EVRENSEL)

TÜM YURT EYLEM ALANI

ADANA

Adana’da SGK, Tapu Kadastro, PTT, Gar gibi birçok kurumda KESK’e bağlı kamu emekçileri iş bıraktı.

adana-grev

Öğlen saatlerinde Abidin Dino Parkı önünde bir araya gelen KESK üyelerine DİSK, Adana Tabip Odası, TMMOB ve siyasi partilerde destek verdi.

Buradan sloganlar işliğinde İstasyon Meydanına yürüyüş yapılırken Atatürk parkında toplanan Eğitim-İş de eyleme destek verdi.

KESK Dönem Sözcüsü Kamuran Karaca, iş güvencesi başta olmak üzere tüm kazanılmış haklarına sahip çıkan kamu emekçilerinin halkın demokrasi taleplerine de sahip çıkmaya devam edeceğini belirtti.

Adana Ceyhan’da da emekçiler eylem yaptı.

MERSİN

mersin-grevKESK, DİSK, TTB, TMMOB’un grev çağrısıyla emekçiler bugün sabah erken saatlerden itibaren kendi işyerleri önünde toplanarak Mersin Maliye binası önünde bir araya geldi.

Kitle Hastane Caddesi’nden Taşbina’ya kadar yürüdü. Sık sık “Hükümet istifa” Roboski’den Taksim’e katil AKP”, ”Direne direne kazanacağız”, ”Genel grev genel direniş”, ”Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

KESK Dönem Sözcüsü Selman Günbat Taşbina önünde basın açıklamasını okudu. Günbat şunları kaydetti, “10 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti peş peşe çıkardığı kanunlar KHK’ler ve yönetmeliklerle kamu hizmetlerinin özelleştirilmesini ve ticarileştirilmesini hızlandırdı işçilerin ve emekçilerin iş ve ücret güvencesini yok eden birçok kanun çıkardığını. Halk Erdoğan’ın ağzından çıkan her sözün kanun olmayacağını kendi haklı ve meşru taleplerinin şiddetle bastıramayacağını gösterdi. Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda kamusal alanlarda toplantı eylem ve etkinliklerin yasaklarına son verilmelidir”  dedi

HATAY’DA POLİS BARİKATI

KESK’in grev yürüyüşü Hatay’da polis barikatıyla karşı karşıya kaldı. Polisle yapılan uzun görüşmelerin ardından yürüyüş güzergahı değişti.

Grevin amacını ve son süreçte yaşanan toplumsal olayları değerlendiren Eğitim Sen Hatay Şube Sekreteri Hasan Kaplan, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere ilgili tüm sorumluların istifa etmesini istedi. Çok sayıda kamu emekçisinin çocuklarıyla katıldığı eylemde, “Hükümet istifa”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları öne çıktı.

Yürüyüşte, Antakya’nın Armutlu Mahallesi’ndeki gösteride öldürülen Abdullah Cömert’in fotoğrafları da taşındı.

BURSA

bursa-grevBursa’da iş bırakan 3 binin üzerinde kamu emekçisi, sabahın erken saatlerinde Ünlü Caddesinde toplanarak Fomara Meydanı’na yürüdü. KESK’in eylemine, Türk-İş’e bağlı TÜMTİS ve DİSK’e bağlı Emekli-Sen de destek verdi.

Yürüyüş boyunca çevredeki vatandaşların da alkışlarıyla destek verdiği emekçiler; “Gün geldi, devran döndü, AKP halka hesap veriyor” ve “Hükümet istifa” sloganları attı.

Fomara Meydanı’nda konuşan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın; hükümetin yaralanan ölen yurttaşlar için değil, zarar gören polis otomobilleri için endişelendiğini söyledi. Hükümetin yaratmak istediği sorgulamadan itaat eden vatandaş kalıbına uymayacaklarını kaydeden Özaydın; buna inat ülkenin her yerinde daha fazla örgütleneceklerini ve ülkenin sahipsiz olmadığını göstereceklerini ifade etti.

KOCAELİ

kocaeli-grevKocaeli’nde de binlerce kamu emekçisi iş bırakarak alana çıktı. Eylemde Eğitim Sen’in yoğun katılımı dikkat çekti. KESK dışında Eğitim-İş de iş bırakıp eyleme destek verdi.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BES Şube Başkanı Akın Şişman özgür ve eşit bir Türkiye için alana çıktıklarını belirterek “Gezi parkında başlayan eylemlerle AKP’nin bu kez en sert kayaya, halka çarptığını” ifade etti. Şişman, “Tayyip Erdoğan’ın yapması gerekenin halkın tepkisi karşısında boyun eğmektir. Gezi olaylarıyla başlayan olaylarda ve öncesinde halka zulmeden tüm sorumlular görevden alınarak yargılanmalıdır. Hükümetin iş güvencesini geleceğimizi karartan yasalardan vazgeçmelidir” diye konuştu.

GEBZE

Gebze’de Öğretmenevi Lokali önünde toplanan bini aşkın kamu emekçisi Kent Meydanı’na yürüdü. Yol boyunca ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atıldı. Kent Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Güngör İrdem, bir haftadır ülkede yaşanan polis saldırılarına dikkat çekerek “Artık yetkililer istifa etmelidir” dedi. Açıklamanın ardından yarım saat oturma eylemi yapıldı.

ÇORUM

SONY DSCÇorum’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) çağrısıyla başlatılan grev bugün de devam etti. “Güvenceli gelecek, güvenceli iş” talebiyle gerçekleştirilen grev, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle iki güne yayıldı. Bugün Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanan kamu çalışanları “iş güvenceme dokunma” ve “AKP faşizmine karşı ayaktayız” gibi dövizler açarak Pirbaba Çamlığı’na doğru yürüdü. 2 bine yakın yurttaşın katıldığı yürüyüşte Eğitim-Sen’in kitleselliği dikkat çekti. Pirbaba Çamlığı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, “Bilindiği üzere KESK olarak güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle 5 Haziran’da uyarı grevi yapacağımızı ilan etmiştik. Ancak Gezi Parkı’nın ranta açılmasına karşı yedi gün önce başlayan tamamen barışçıl eylemleri bastırmaya yönelik devlet terörü insanların can güvenliklerini ortadan kaldıran bir boyutta sürdürülmektedir” dedi.

Gezi Parkı’nın yağmalanmasına karşı gelişen halk hareketinin bugün toplumun sesi duyulmak istenmeyen tüm kesimlerinin, kadınların, gençlerin, çevre hareketinin, ezilen kimlik mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelesinin talepleri ile buluştuğunu kaydeden Alper, AKP’nin toplumun önemli bir kısmını kendi iktidar düşlerini hayata geçirmek için baskıyla sindirdiğini, hak ve özgürlükleri kısıtlamaya çalıştığını dile getirdi.

AFYON

Afyon’da KESK’e üye kamu emekçilerinin grevine polis müdahale etti. Eğitim Sen binası önünden Anıtpark’a yürümek isteyen emekçilerin önünü kesen polisler coplarla müdahale etti. Polisin sert müdahalesinin ardından oturma eylemi yapan KESK üyeleri “Faşizme karşı omuz omuza”, “Genel grev, genel direniş”, “Her yer Taksim her yer direniş”  sloganlarıyla yeniden yürüdü ve yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi.

KAYSERİ

kayseri-grevKayseri’de KESK’in çağrısı ile Eğitim Sen önünde buluşan sendika üyesi emekçilere CHP, EMEP, HDK bileşenleri de destek verdi. Sivas Caddesi üzerinden meydana yürüyen kitle sık sık ‘Tayyip istifa’ sloganları attı. Meydanda yapılan açıklamalardan sonra eylem Mimar Sinan Parkı’nda halaylar ve oturma eylemi ile devam etti.

ÇAYCUMA

Çaycum’da Eğitim Sen, SES ve BTS üyeleri iş bırakarak Çaycuma Çarşı Meydanında toplandı. Burada bir konuşma yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Taksim gezi Parkı ile başlayıp tüm ülkeye yayılan eylemlere polisin müdahalesinin sona ermesini istediklerini belirtip kamu emekçilerinin iş güvencesinin gasbedilmesine seyirci kalmayacaklarını ifade etti. Basın açıklaması sonrası bir araç sürücüsü Atatürk anıtına yürüyen KESK üyelerinin üzerine aracını  sürdü. Eğitim Sen üyesi bir öğretmen dizlerinden hafif şekilde yaralandı.

MANİSA

Manisa’daki greve sendikalaştıkları için işten atılan Standard Profil işçileri destek verdi. Manisa Lisesi’nden Manolya Meydanına yürüyen 1000 kişilik kitleye yol boyunca Manisa halkı da alkışlarıyla destek verdi. Yapılan konuşmalarda iş güvencesinin ortadan kalkması, eğitim sağlık gibi hizmetlerin özelleştirilmesi ve Gezi Parkı direnişine vurgu yapıldı. Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde de yine kamu emekçileri greve çıktı.

KARS

Kars’ta KESK’e bağlı kamu çalışanları, önceki gün uyarı grevine devam etti. KESK üyesi emekçiler Faikbey Caddesinden At heykeli önüne yürüdü. Burada konuşan BES Kars il temsilcisi İnan Ercan yurt çapındaki eylemlerdeki polis saldırılarının sona erdirilmesini talep ederek genel grev, genel direniş çağrısı yaptı.

NİĞDE

Niğde’de SES ve Eğitim Sen temsilcilikleri önünde toplanan kamu emekçileri Bor Caddesi’ni gidiş yönünde trafiğe kapatarak ve sloganlar atarak hükümet meydanına yürüdü. Meydan’da okunan basın açıklamasında polis şiddeti protesto edilirken iş güvencesi için genel grev, genel direniş çağrısında bulunuldu

Türkiye’nin dört bir tarafı eylem ve grevlerle sarsılırken  Isparta’da da ilkler yaşanmaya devam ediyor. 5 günden beri  devam eden eylemler bugün de kamu emekçilerinin başlatmış olduğu grevle buluştu.

Sakarya, Uşak, Amasya, Kırşehir, Nevşehir, Lüleburgaz’da da emekçiler iş bırakarak şehir merkezlerinde yürüyüşler yaptı.

***

Bölge’den Taksim’e grevli selam!

KESK’in “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş-Güvenli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye” talebiyle başlattığı greve Bölge illerinden de yoğun katılım var.

diyarbakir-grev

Diyarbakır’da binlerce kamu emekçisinin katıldığı grevde iş güvencesinin ortadan kaldırılamayacağı vurgusu yapılırken, Taksim direnişi de selamlandı. Çift kapıdan, Dağkapı Meydanı’na yürüyen binlerce kamu emekçisine siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Amed isyandır Taksim’e selamdır”, “Genel grev, genel direniş” sloganlarının atıldığı eylemde Kürtçe, Türkçe pankartlar açıldı.

AKP HÜKÜMETİ PERVASIZCA DAVRANIYOR

diyarbakir-grev2İlk olarak konuşan BDP Milletvekili Demir Çelik, Gezi Parkı direnişine değinerek, “Hükümetin, pervasız ve hukuk dışı uygulamalarıyla karşı karşıya olduğumuz haftalardayız” dedi.  Halkın sokaklarda mücadele ettiği bir dönemde gerçekleşen KESK grevinin de önemli olduğunu belirten Çelik, birlikte mücadele ile kazanacaklarını belirtti.

KÜRT HALKI DİRENİŞE EL VERMELİ

Çelik’in ardından konuşan HDK Diyarbakır Sözcüsü Mehmet Aslanoğlu, Gezi Parkı’nda yaşanan direnişin bir halk direnişi olduğunu söyleyerek, Kürt halkının da batıda yaşanan direnişle birleşmesi gerektiğini vurguladı. Gezi Parkı direnişinin müzakere masasındaki Kürt halkının elini güçlendirdiğini belirten Aslanoğlu, tüm halk kesimlerine taleplerin kazanılabilmesi için HDK’de birleşme çağrısı yaptı.

İŞ GÜVENCESİ PAZARLIK KONUSU OLAMAZ

Daha sonra KESK Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan BES Şube Başkanı Mehmet Karaaslan, Taksim’de yaşanan grevi selamlarken, kamu emekçileri olarak iş güvencelerini pazarlık konusu yapmayacaklarını aktardı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

DERSİM’DE BİNLER YÜRÜDÜ

KESK Dersim Şubeler Platformu üyeleri, KESK tarafından “ücret ve iş güvencesi” talebiyle başlatılan iki günlük grev kapsamında binlerce kişi ile Sanat Sokağı’nda toplanarak Celal Doğan Parkı’na kadar yürüdü.

dersim-grev

Eyleme Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin de destek verdi. KESK Dersim Şubeler Platformu adına konuşan Gürbüz Korkmaz şunları söyledi: “Bugün her geçen gün daha fazla içine çekildiği emperyalist savaşa, halkın üzerine yağan bombalara, inançlara ve kimliklere yönelik ötekileştirilmeye, emeğin haklarını yok etmeye yönelik saldırılara, üniversiteleri sermayenin hükümranlığına yol açan uygulamalara, yaşamlarına neoliberalizmin dini tevekkülcüğüyle yön verecek daraltmalara, kısacası baskı ve zulüm düzenine karşı artık sabrı tükenen halk ayaktadır. Başbakan Erdoğan’ın yapması gereken tek şey, günlerdir polis şiddetiyle engelleyemediği bu halk iradesi önünde boyun eğmek ve bunun gereklerini yerine getirmektedir. İstanbul’u gaza boğan, halka saldırı emrini veren İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınmalıdır. Tüm gözaltı ve tutuklananlar derhal serbest bırakılmalıdır.” (Dersim/EVRENSEL)

ANTEP’TE MİTİNG HAVASINDA

antep-grevGrevin ikinci gününde Antep’te de saat 11.30’da Kırkayak Parkı’nda toplanan yüzlerce KESK üyesi Yeşilsu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. “Sözleşmeli köle olmayacağız”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Tayyip sonun ‘Mübarek’ olsun”  sloganları eşliğinde Yeşilsu Meydanı’na giren kitle adına basın açıklamasını yapan KESK Gaziantep şubeleri dönem sözcüsü Ömer Faruk Koç, son 10 yılda esnek, performansa dayalı, kuralsız güvencesiz çalışmanın arttığını ve iktidara gelen siyasilerin ruhlarını sermayeye sattığını dile getirdi. Torba yasa tasarısına da değinen Koç “Bu yasayla kariyer ve liyakat ilkesi tamamen ortadan kalkacak. Ehliyetsiz, vasıfsız ama sadece yandaş oluğu için özel sektörden, kamuya üst düzey yöneticiliği atanmanın önü açılacak” dedi. Basın açıklamasının ardından müzik ve halaylarla eylem devam etti. (Antep/EVRENSEL)

SİVEREK

siverek-grevKESK Siverek bileşenleri de güvenli gelecek ve Taksim’de polis terörünü protesto etmek için bugün greve gitti. Kızılay binası önünde toplanan KESK üyeleri “Her yer Taksim her yer direniş”, Yaşasın Taksim direnişi “, Hükümetin memuru olmayacağız “, ”Güvenli gelecek insanca yaşam “ sloganları eşliğinde Kanlıkuyu meydanına yürüdü.

Burada kitleye seslenen Eğitim Sen yöneticisi Serdar Al son bir haftada ülkede yaşananların, çok uzun süredir gecenin karanlığının hakim olduğu bir ülkede eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye hasret bırakılan tüm kesimlerin umutlarını yeniden filizlendiğini söyledi. Al, devlet terörünün üzerine direniş kararlılığıyla yürüyerek ülkesine ve geleceğine sahip çıkan tüm halkı selamlayarak halkı kul olarak gören, marjinal, çapulcu olarak nitelendirecek kadar pervasızlaşanların gaz bombalarının dumanı, sisi ile perdelemeye çalıştığı, emek ve demokrasi düşmanlığını tüm çıplaklığıyla ortaya serdiğini ifade etti. KESK’in neden greve gittiğini açıklayan Al, kamu emekçilerinin istikrarsızlıkla kol kola giren güvencesizliği her geçen gün biraz daha fazla hissettiğini belirtti. (Siverek/EVRENSEL)

BİRECİK

birecik-grevUrfa Birecik Eğitim Sen Temsilciliği, Gezi Parkı direnişi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu(DMK) değişikliklerini protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Sendika binasından Beşiktaş Meydanı’na kadar yürüyen Eğitim Sen üyeleri burada basın açıklaması yaptı.

AKP iktidarının Gezi Parkı olaylarında halka çarptığını söyleyen Eğitim Sen Birecik Temsilcisi Ömer Berk, “Baskı ve zulüm düzenine karşı ülkenin dört bir tarafında milyonların sahiplendiği, omuz verdiği Gezi Parkı direnişi bir halk hareketine dönüşmüştür. KESK olarak tüm halkımızı selamlıyoruz” dedi.

“Son on yılda esnek, performansa dayalı, kuralsız, güvencesiz istihdam katlanarak artmıştır” diyen Berk, “Kamunun toptan tasfiyesinin hızlandırıldığı, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile kamu yararının rafa kaldırılmak istendiği koşullar yetmiyormuş gibi her gün hayata geçirilen yeni düzenlemelerle iş ve ücret güvencemiz adım adım yok edilmek istenmektedir” diye konuştu. Berk, Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırdıklarını belirterek, “657 sayılı DMK’yı değiştirerek kadrolaşmayı artırmayı öngören hükümleri derhal geri çekin” dedi. (Birecik/EVRENSEL)

VAN

Van’da Aydın Perihan İş Merkezi önünde bir araya gelen emekçiler, “Genel grev , genel direniş”, “Hükümet istifa”, “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Bê ziman, jîyan nabe” sloganları ile Feqiyê Teyran Parkı’na yürüdü.

Taksim Gezi Parkı direnişine destek için sıkça slogan atılan grev eyleminde gençler ise “Doğaya, Bilime, Kürt Halkına Özgürlük” pankartı ile eyleme katıldı.

Greve katılımın yoğun olduğu eylemde emekçiler adına açıklamayı okuyan KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nizamettin Bağlan, her türlü baskıya rağmen sesini yükselten, kamu emekçilerinin vicdanın sesi olma kararlılığından ödün vermeyen KESK olarak iş güvencesinden asla taviz vermeyeceklerini, sendikal hak ve özgürlüklerinin daha da daraltılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Taksim Gezi Parkı direnişine de değinen Bağlan, “ülkenin dört bir yanına yayılan eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebine kulaklarını tıkayanların, halkın canına kast edecek kadar gözünü karartanların ortaya çıkardığı vahşet tablosu yeni bir değerlendirme yapmamız gerektiğini göstermiştir” dedi. AKP’yi uyaran Bağlan, “günlerdir sokaklarda bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin kısacası tüm halkın açıkça ortaya koyduğu iradenin ve taleplerinin gereğini yapmaya çağırıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından kitle sendika binası önüne giderek halaylarla grev eylemini sürdürdü. (Van/EVRENSEL)

VARTO

Muş’un Varto ilçesinde KESK Şubeler Platformu’na bağlı Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen, SES ve Genel-İş’e üye kamu çalışanları greve gitti. Greve giden kamu emekçileri dört koldan toplanarak, “İnsanca ve onurlu yaşam için grevdeyiz” pankartı eşliğinde yürüdü. İlçenin caddelerinde yürüyüş yapan emekçilere araç sahipleri korna çalarak, esnaf da işyerlerinin önlerine çıkarak alkışlarla destek verdi. Yürüyüş kolları Belediye İş Hanı önünde birleşti. Eyleme Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, BDP ilçe yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş da destek verdi. “İnsanca ve onurlu yaşam için grevdeyiz”, “Umut yürek isyan Taksim’e bin selam”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Ekmeğe aç, şiddete tokuz”, “Direnişin rengi olmaz”, “Eğitimde ideolojik dayatmaya son” pankartlarının taşındığı eylemde sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “İşte Varto işte direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Emekçiler adına konuşan SES Varto Temsilcisi Cihat Ballıkaya, AKP iktidarının milyonların direnişini anlamak istemediğini belirterek, “AKP iktidarı ve iflah olmaz yandaşları, 10 yılı aşkın bir süredir katmerleşerek artan talan ve sömürü düzeninin ülkemizde yarattığı tahribatı, halkta, emekçilerde biriktirdiği öfkeyi görmezden gelmektedir” dedi. Ballıkaya, Türkiye’de son bir haftadır yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Gezi Parkı direnişi bir halk hareketine dönüşmüştür. Geleceğine sahip çıkan başta gençler olmak üzere tüm halkımızı selamlıyoruz. Bu mücadelede hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz” dedi. Basın açıklamasının ardından Gezi Parkı olaylarında polisin uyguladığı şiddeti protesto etmek amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eyleminde direniş şarkıları söylenirken, ardından müzik eşliğinde halaylar çekildi. (Muş/DİHA)

5 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; İstanbul , Ankara , İl il direniş, Bölge